Wieniec z Ocic zajął 4 miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Grupie wieńcowej towarzyszył Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej”.

Krajowe dożynki rozpoczęły się w sobotę, kiedy to odbył się Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP. Województwo dolnośląskie reprezentowało sołectwo gminy Bolesławiec – Ocice. Dla naszej grupy wieńcowej była to pierwsza wizyta na Dożynkach Prezydenckich, choć wśród innych znalazły się osoby, które brały w nich udział już po raz trzeci.

Rywalizacja grup wieńcowych polegała nie tylko na ocenie wieńca. Punktowany był także sposób prezentacji grupy wieńcowej oraz ośpiewanie wieńca. Ten ocicki miał kształt korony, a przedstawiciele wsi byli odpowiednio wystylizowani. Dodatkowo panie trzymały piękne bukiety słoneczników. Ośpiewaniem zajął się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” pod wodzą Elżbiety Tor. Komisję oceniającą wieńce, w której tradycyjnie już znajduje się Anna Komorowska, członkowie zespołu zaskoczyli swoim występem – w trakcie ośpiewania porwali ich do wspólnego tańca. Do zabawy włączyła się sama Prezydentowa, która po ogłoszeniu wyników podeszła do naszej grupy, porozmawiała z członkami grupy wieńcowej oraz zapozowała do pamiątkowego zdjęcia. Sporo czasu z naszą grupą spędził również Ambasador Bośni i Hercegowiny wraz z małżonką oraz dziećmi.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu nasz zespół zaprezentował się także na scenie. Młodzi tancerze wraz z kapelą swoim występem przyciągnęli publiczność. Taniec, śpiew i muzyka – młodzież ujęła wszystkich autentycznością oraz radością, z jaką występowała. W przerwie występu nastąpiło ogłoszenie wyników Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęło województwo świętokrzyskie. Kolejne – województwo wielkopolskie oraz lubelski. Tuż za podium uplasowały się Ocice! Jest to ogromny sukces – w rywalizacji brali bowiem udział przedstawiciele 16 województw.

 

W niedzielę nasza delegacja wzięła udział w uroczystej Mszy Św. w Kaplicy Polowej AK wspólnie z parą prezydencką. W trakcie jej trwania poświęcone zostały wieńce. Po zakończeniu ceremonii para prezydencka wręczyła dyplomy grupom wieńcowym. Przedstawiciele Ocic oraz Wójt Gminy Bolesławiec zdążyli zamienić kilka słów z Bronisławem oraz Anną Komorowskimi a także zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Kiedy grupa wieńcowa przygotowywała się do Mszy Św., Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” dał występ w Miasteczku Regionów przed parą prezydencką.

Korowód dożynkowy spod kaplicy przemaszerował na stadion. Do ocickiej grupy szybko dołączył zespół wraz z kapelą. Dwóch jej członków niosło tablice z herbem gminy oraz powiatu, które wyróżniły nas z tłumu, podobnie jak bukiety słoneczników w dłoniach pań. Kapela zaczęła grać, a młodzież – śpiewać. Mijani ludzie reagowali bardzo entuzjastycznie, część podchodziła do grupy, by pogratulować jej pięknego wieńca.

W końcu przyszedł czas na Ceremoniał Dożynkowy, w którym 8 najlepszych grup – w tym sołectwo Ocice – miało możliwość zaprezentowania się podczas telewizyjnej transmisji. Piękny występ dał także Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W tworzeniu wieńca udział wzięli Janina Kus, Helena Karaban, Ewa Sondaj, Ewelina Karaban, Lidia Karaban, Barbara Omiatacz, Stefania Zgodzińska, Małgorzata Karaban, Zdzisław Piwowarski, Katarzyna Pielichata, Krzysztof Pielichaty, Barbara Jakieła, Krzysztof Jakieła, Jolanta Szuk, Bożena Długosz i Julia Długosz.