W składzie 32 osobowym 11 lipca wyjechaliśmy na 27 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Francji. Pierwsze dni spędziliśmy wypoczynkowo, podróżując poprzez Czechy, Niemcy, Austrię i Włochy na Lazurowe Wybrzeże. Oczywiście zaczęliśmy od St. Tropez, a następnie St. Raphael, gdzie zbieraliśmy siły przed festiwalowymi występami. Wokół nas palmy, prawdziwie słone, lazurowe morze, łagodne ciepło, pyszne lody i błękit nieba, że tylko się zakochać. Magia Louis de Funes i filmowych żandarmów pilnujących porządku jest tak wielka, że na plażach nie spotkaliśmy nudystów (a może zdążyli się szybko ubrać?). Dodatkowo trafiliśmy na święto narodowe Francji 14 lipca i niezwykły, półgodzinny pokaz sztucznych ogni, ułożony do muzyki... Z wrażenia na 30 minut przestajemy oddychać.
Pełni sił i pierwszych wrażeń ruszamy do Issoire, miasta festiwalowego, a przez te kilka dni wypełnionego po brzegi śpiewem i tańcem. Issoire to miasto leżące w Owernii, jest to region znany z produkcji przepysznych serów, stąd też pochodzi znany francuski bard Georges Brasenns. Skomponowany przez niego walczyk Chanson pour l’Auvergnat śpiewali wszyscy festiwalowi przybysze.
Elżbieta Tor jest w Issoire bardzo lubiana i szanowana, od 20 lat przywozi zespół, którego występy są bardzo cenione. W tym roku również tak było, choć był to skład mocno odmłodzony. Pracuję się cały rok, a czas festiwalowy jest ukoronowaniem tej pracy, warto na marginesie dodać, że nieodłącznym elementem przygotowań musi być przyjemność i frajda wspólnego tańczenia, śpiewania, a także wspólnego ze sobą przebywania.
Sam festiwal to wiele koncertów, to wywiady dla radia i telewizji, przemarsze i animacje przeprowadzane na ulicach z gośćmi i mieszkańcami Issoire. W tym roku zespół przygotował nowe układy taneczne, dużo śpiewanych przerywników (przez dzieci najmłodsze  i najstarsze). Mieliśmy też dużą kapelę a w niej akordeony, skrzypce, trąbkę, klarnet, kontrabas, gitarę i prim.
Festiwal odbywa się pod patronatem CIOFF International (szefowa naszego zespołu jest członkiem CIOFF Polska) i zawsze są zapraszane tylko zespoły o wysokim poziomie artystycznym. W 2014 r uczestniczyły zespoły z Chin, Kolumbii, Martyniki, Hiszpanii, Litwy, Chorwacji, Niemiec, Włoch i ZPiT „Ziemi Bolesławieckiej” z Polski.
W ramach festiwalu zespół dał dodatkowy 45-minutowy koncert poza Issoire w miejscowości Veyre – Monton. Zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci przez mieszkańców i mera miasta. Po koncercie była jeszcze pyszna kolacja, ciasto, szampan dla dorosłych i soki dla dzieci. Dowiedzieliśmy się na miejscu, że zespól został wybrany przez miasto z wielu innych, a dlaczego? Ponieważ 3 lata temu koncertowaliśmy u nich i gdy dowiedzieli się, że jesteśmy na festiwalu wybrali nas powtórnie. To było bardzo miłe.
Po prawie 2 tygodniach wróciliśmy do Polski, a głowach mieliśmy wiele pięknych obrazków i przyjaźni z wyjazdu, jest pewne, że pozostaną z nami na wiele lat. Na przyszły rok już teraz planujemy ciekawe wyjazdy i w Polsce, i poza Polską, a także obóz taneczny podczas ferii.

Sławomir Ratajski, fot. ZPiT Ziemi Bolesławieckiej