9 października odbyła się wycieczka w ramach projektu „Otwarty umysł, Twoją szansą na rozwój” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas VIa, VIb, VIIb i VIII Szkoły Podstawowej w Kruszynie, którzy w ubiegłym roku szkolnym uczęszczali na zajęcia projektowe. 

Pierwszym punktem wycieczki była szkółka leśna w Jagniątkowie – Żywy Bank Genów - gdzie w terenie odbyły się zajęcia prowadzone przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej ze Szklarskiej Poręby. W szkółce dowiedzieliśmy się na czym polega ochrona przyrody i ochrona poszczególnych gatunków roślin zwłaszcza tych, które można spotkać w Karkonoskim Parku Narodowym, zobaczyliśmy część produkcyjną  szkółki z namiotami szkółkarskimi i szklarniami , gdzie namnażane są zagrożone gatunki roślin oraz część magazynową, potocznie zwaną „żłobkiem dla drzew”,  gdzie składowane są wyprodukowane sadzonki drzew i krzewów. Następnie wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na spacer po lesie, podczas którego dowiedzieliśmy co to jest  wiatrował, jakie porosty występują na drzewach i skałach oraz na czym polega praca Inspekcji Lasów Państwowych. Podczas spaceru mieliśmy do wykonania dwa zadania. Pierwsze z nich miało nam uświadomić jak ważna jest cisza podczas spaceru w lesie. Podczas drugiego zadania, uczniowie zostali podzieleni na pary, otrzymali tabelkę wraz ze zdjęciami porostów i mieli za zadanie jak najwięcej ich odszukać. 

Po dwugodzinnych zajęciach na świeżym powietrzu udaliśmy się do Cieplic do Muzeum Przyrodniczego. W muzeum czekała na nas Pani przewodnik, która na początku zaznajomiła nas krótko z historią muzeum - na ścianach zauważyć można stare zdjęcia i historię Cieplic oraz rodu Schaffgostchów (śląski ród arystokratyczny). Następnie mogliśmy podziwiać skały i minerały Karkonoszy i Pogórza. Kolejno udaliśmy się do sali wirtualnych fresków oraz klasy przyrodniczej, wnętrze której stanowią stare, nieużywane już w szkołach meble oraz pomoce dydaktyczne. Kolejnym punktem było wyjście na zewnątrz na wirydarz klasztorny gdzie znajdował się między innymi zegar słoneczny, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji słońca. Sala prelekcyjna była kolejnym odwiedzonym przez nas pomieszczeniem, gdzie mogliśmy podziwiać wystawę pt.: "Pszczoły i ludzie". Kolejną ekspozycją były rogi i poroża, Barwny świat ptaków, Ekspozycja entomologiczna (motyle i pszczoły), Historyczna wystawa osobliwości przyrodniczych oraz wystawa czasowa zwierzęta Eurazji na której zakończyliśmy nasze zwiedzanie muzeum. Ostatnim punktem naszej wycieczki był pyszny obiad, który przygotowała dla nas Restauracja Grande Roma. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do autobusu  i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

Katarzyna Wołoszyn

otwarty umysł logotypy.jpeg