30 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie miała miejsce jedna z nich. Było to pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów. 

Ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią, ta uroczystość wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Mamy jednak nadzieję, że na długo zagości w pamięci jej uczestników. 

Dyrektor szkoły - Dariusz Kunaszko powitał zebranych na sali rodziców pierwszoklasistów i ich samych. Mówił o obowiązkach i radościach jakie towarzyszą dzieciom w szkole. Pogratulował rodzicom udanych pociech. Podziękował za zaufanie jakim obdarzyli pedagogów szkoły i za to, że powierzyli im swoje dzieci, aby spędziły kolejnych osiem lat swojego życia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie.

Następnie dyrektor odebrał ślubowanie oraz dokonał pasowania pierwszoklasistów. 

W ten oto sposób dzieci z klasy pierwszej stały się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Ślubowały na jej sztandar – symbol tradycji, honoru i wierności. Sztandar symbolizuje również przynależność do określonej grupy. Tą grupą, w naszym przypadku, jest społeczność uczniowska Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie. 

Ślubując na sztandar dzieci wypowiedziały wiele ważnych słów. Mówiły o tym, jak ważne w życiu są wartości.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego również przywitali swoich młodszych kolegów. Powiedzieli:

"Kochani, Mali Przyjaciele! Od momentu wejścia w szkolne progi tworzycie razem z nami wielką szkolną rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede wszystkim nauka, do której wdrożą Was nauczyciele i rodzice. My starsi koledzy wyciągamy do Was pomocną dłoń. Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwrócić się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami, problemami, a wiemy, że będzie ich dużo. Będziemy kontaktować się z Wami na przerwie, pomagać w szukaniu zagubionych rzeczy, będziemy wspólnie się bawić. Uśmiechnijcie się, bo w szkole jest przyjemnie, miło i radośnie. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Życzymy Wam wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania".

Następnie przyszedł czas na prezenty od rodziców, od społeczności szkolnej oraz na pamiątkowe dyplomy. 

Marzanna Gal