W okresie wakacyjnym nasze jednostki interweniowały same lub z innymi podmiotami ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu bolesławieckiego w sumie w 55 zdarzeniach, a od początku roku już w 177.

Najbardziej charakterystyczne zdarzenia okresu wakacyjnego:

 • 2 lipca o godzinie 18:11 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do wyczuwalnego zapachu amoniaku w miejscowości Trzebień Mały. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że woń amoniaku pochodziła z uszkodzonej lodówki znajdującej się w jednej z przyczep kempingowych, zaparkowanej przy tamtejszym zbiorniku wodnym. W działaniach brał również udział zastęp z JRG PSP w Bolesławcu.
 • 6 lipca zastępy GBA z Ocic i Trzebienia brał udział w ćwiczeniach z zakresu gaszenia pożarów lasów w miejscowości Krępnica. Po przeprowadzeniu szkolenia ze wszystkich zaplanowanych zagadnień udaliśmy się na rozpoznanie obozu harcerskiego nieopodal miejscowości Krępnica. Tam nasi druhowie zaprezentowali również sprzęt, którym na co dzień dysponują oraz przeprowadzili pogawędkę z harcerzami na temat bezpiecznych wakacji oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W ćwiczeniach i rozpoznaniu obozu brały również zastępy z KP PSP w Bolesławcu.
 • 7 lipca o godzinie 18:38 podczas co tygodniowej zbiórki w OSP Ocice, zastęp GBA został wezwany do kolejnego w ostatnim czasie miejscowego zagrożenia, jakim była substancja ropopochodna na jezdni. Tym razem na drodze między Mierzwinem a Ocicami. Po dojeździe na miejscu okazało się, że z uszkodzonego auta osobowego wyciekł olej silnikowy. 
 • 17 lipca o godzinie 19:44 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do uwięzionych kotków w poradzieckiej budowli architektonicznej przy ulicy Świerkowej w Trzebieniu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że małe zwierzęta wcale nie są uwięzione, ponieważ same wychodzą na zewnątrz, a bytują tam już od dłuższego czasu.
 • 20 lipca o godzinie 19:58 zastęp GBA z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do wypadku drogowego na 44 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia. 
 • 23 lipca o godzinie 00:17 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany na 73,8 km autostrady A18 w kierunku Wrocławia do pożaru naczepy samochodu ciężarowego, którą mogły być przewożone nieznane substancje chemiczne. Na miejscu okazało się, że naczepa wraz z ładunkiem była już praktycznie w całości objęta pożarem, a samym ładunkiem były komponenty do produkcji tworzyw sztucznych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu piany na palącą się naczepę. Na szczęście, kierowca samochodu ciężarowego przed naszym przyjazdem zdążył odczepić naczepę i odjechać ciągnikiem siodłowym na bezpieczną odległość, co z pewnością ograniczyło rozmiary strat pożarowych. Na miejscu zdarzenia działały również 2 zastępy z JRG PSP w Bolesławcu oraz 2 patrole Policji.
 • 26 lipca o godzinie 01:33 zastęp GBA z OSP w Ocicach został zadysponowany do wypadku drogowego w ich miejscowości. Po dotarciu na miejsce okazało się, że samochód osobowy uderzył w wiatę przystanku autobusowego i latarnię.
 • 26 lipca o godzinie 17:52 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do pożaru lasu na granicy nadleśnictw Chocianów i Przemków w pobliżu Studzianek. W działaniach brały również udział zastępy OSP z gminy Gromadka oraz zastęp z JRG PSP w Bolesławcu.
 • 28 lipca o godzinie 12:45 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do plamy substancji ropopochodnej na 70 km autostrady A-18 w kierunku Wrocławia. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwa w samochodzie ciężarowym doszło do dużego wycieku oleju napędowego na jezdnię. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ograniczeniu rozlewu paliwa. W działaniach brały również udział zastępy z KP PSP w Bolesławcu, SGRChem-Ekol w Legnicy oraz patrol Policji.
 • 29 lipca o godzinie 22:20 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do wypadku drogowego w miejscowości Łąka. Samochód osobowy, którym podróżował jedynie kierowca z niewiadomych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. Działania przybyłych na miejsce zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osoby poszkodowanej z wraku samochodu za pomocą narzędzi hydraulicznych, przekazaniu osoby poszkodowanej dla ZRM oraz podaniu jednego prądu wody na silnik pojazdu.
 • 30 lipca o godzinie 13:10 zastęp z OSP w Ocicach został zadysponowany do pożaru lasu przy autostradzie A4 na wysokości 39 kilometra (miejscowość Dobra). Spaleniu uległo około 10 arów poszycia leśnego. W działaniach brały jeszcze zastępy z JRG PSP w Bolesławcu oraz OSP w Osiecznicy.
 • 30 lipca o godzinie 18:14 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do pożaru zboża w miejscowości Tomaszów Bolesławiecki. Następnie około godziny 18:40 został przedysponowany do kolejnego pożaru zboża, tym razem w miejscowości Chościszowice, gdzie działał wraz z OSP w Brzeźniku oraz innymi zastępami z terenu powiatu bolesławieckiego.
 • 1 sierpnia o godzinie 18:40 zastęp OSP w Ocicach został zadysponowany do pożaru kombajnu i ścierniska w Łaziskach. W działaniach brały również zastępy z JRG PSP w Bolesławcu oraz OSP z Warty Bolesławieckiej.
 • 8 sierpnia od godz. 12:00 zastępy z OSP z Brzeźnika, z Ocic i Trzebienia brały udział w zabezpieczeniu plamy substancji ropopochodnej w Bolesławcu, która była zlokalizowana na jezdniach ulic Zgorzeleckiej, Dolne Młyny, Wesołej, Mazowieckiej i Orlej. W tym czasie zastępy JRG PSP w Bolesławcu brały udział w likwidacji skutków innych zdarzeń.
 • 10 sierpnia o godzinie 16:50 2 zastępy OSP z Trzebienia oraz zastępy z OSP z Brzeźnika, Ocic i zastęp z JRG PSP w Bolesławcu zostały zadysponowane do zabezpieczenia plamy substancji ropopochodnej na drodze wojewódzkiej nr 297 w kierunku Zielonej Góry (zjazd z autostrady A-4 w miejscowości Łąka - Kozłów).
 • 11 sierpnia o godzinie 16:12 zastęp z OSP w Ocicach został zadysponowany do powalonego drzewa na drogę gminną w Rakowicach (koło Bolesławca).
 • 13 sierpnia o godzinie 12:32 zastęp z OSP w Ocicach został zadysponowany do niebezpiecznie pochylonego drzewa nad drogą w Bolesławcu przy ulicy Zwycięstwa. Działania prowadził wraz z zastępem z OSP w Nowogrodźcu (drabina mechaniczna).
 • 20 sierpnia o godzinie 17:20 zastępy z OSP w Ocicach i w Starych Jaroszowicach zostały zadysponowane do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 297 w Suszkach.
 • 24 sierpnia o godzinie 12:48 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do pożaru słomy w miejscowości Nowa Wieś Kraśnicka. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęte w całości są 3 baloty słomy, a spaleniu uległo również około 3 arów ścierniska.
 • 26 sierpnia o godzinie 11:33 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do powalonego drzewa przy ulicy Polnej w Trzebieniu.
 • 26 sierpnia o godzinie 23:12 zastęp GBA 2,5/16 z OSP w Trzebieniu został zadysponowany do powalonego drzewa, tym razem w miejscowości Parkoszów.
 • 30 sierpnia o godzinie 09:38 zastępy z OSP w Brzeźniku i w Ocicach zostały zadysponowane do pożaru ścierniska w pobliżu Mierzwina. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się jeden balot słomy na polu. 
 • 30 sierpnia o godzinie 22:53 zastęp GBA 2,5/16 został zadysponowany do wypadku drogowego na wysokości 44 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że mikrobus, którym podróżowało 5 osób, uderzył w bariery energochłonne autostrady. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

dh Jarosław Nenkin