Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się we wszystkich gminnych placówkach inaczej niż dotąd. A to przez pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia. Jednak dla uczniów z Kraśnika Dolnego jeszcze większą nowością był fakt, że po raz pierwszy zajęli oni szkolne ławki w zupełnie nowym obiekcie.

Inwestycja kosztowała blisko 11.000.000 złotych a 1 września otworzyła swoje drzwi dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym. Warto zaznaczyć, że od przysłowiowego progu robiła wrażenie – jasne, przestronne klasy, szerokie korytarze, wyposażone pracownie, nowe sanitariaty i stołówka, gabinet pielęgniarki, sala logopedy, świetlica oraz biblioteka, a także winda, umożliwiająca swobodne korzystanie z obiektu przez osoby niepełnosprawne – to tylko niektóre z rzeczy, z jakich od dziś dzieci i młodzież korzystać będą każdego dnia. 

O tym, jak ogromne możliwości daje nowy obiekt mówiła podczas symbolicznego otwarcia Krystyna Myszkun – Dyrektor tutejszego ZSP. Podkreślała ona mnogość udogodnień dla uczniów i nauczycieli. Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski kilkukrotnie wspominał wagę i trudność tej inwestycji, ale zaznaczał, że to tylko mury, które ma nadzieję, wypełnią się treścią i życiem już od pierwszego dzwonka.

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego była także okazją do podziękowania wykonawcy robót budowlanych – firmie BEST – BUD, która mimo trudnych warunków podołała terminom i dzięki zaangażowaniu której 1 września dzwonek zadzwonił w nowym, oddanym do użytku budynku.

Nie zabrakło ciepłych słów ze strony społeczności uczniowskiej oraz przedstawicieli rodziców, którzy wspomagali pracowników szkoły choćby podczas przeprowadzki do nowego obiektu. Niestety, w związku z panującymi obostrzeniami nie wszyscy rodzice mogli już dziś zwiedzić i obejrzeć szkołę – tylko opiekunowi najmłodszych dzieci towarzyszyli im w szkolnych ławach. Jednak Dyrektor szkoły zapewniła, że przy okazji pierwszych szkolnych wywiadówek każdy rodzic będzie mógł zapoznać się z placówką.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez przedstawiciela społeczności uczniowskiej, Dyrektor – Krystynę Myszkun, Wójta – Andrzeja Dutkowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy – Andrzeja Chudzika i właściciela Firmy BEST -  BUD – Tomasza Bernolaka oraz poświeceniu obiektu przez ks. Piotra Winczakiewicza – Proboszcza tutejszej parafii, Wójt przekazał symboliczny klucz do obiektu przedstawicielowi uczniów. Był to sygnał do wejścia do szkoły uczniów – kolejno od grupy „zerówkowej” do klasy ósmej.

Mamy nadzieję, że zapał i entuzjazm, jaki im dziś towarzyszyły, nie opuści ich aż do wakacji.

Karolina Wieczorek