Otwarty Umysł - Twoją szansą na rozwój logo.jpeg

W piątek, 22 listopada br. odbyła się wycieczka organizowana w ramach projektu "Otwarty umysł – Twoją szansą na rozwój", dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Celem było rozbudzenie indywidualnych zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją regionu oraz rozwijanie wiedzy z chemii i fizyki.

Pierwszym punktem programu dla uczniów klas IV – VIII z Dąbrowy Bolesławieckiej było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Przewodniczka zabrała nas w podróż w głąb dziejów. Na wystawach mogliśmy obserwować zmiany, które doprowadziły do powstania pierwszych społeczeństw rolniczych. Poznaliśmy budzących grozę Scytów z początków epoki żelaza i historię ich napaści na osadę obronną w Wicinie. Na wystawie poświęconej uzbrojeniu widzieliśmy świadectwa średniowiecznych konfliktów. Przewodniczka opowiadała, jak wyglądało życie Słowian w okresie plemiennym i w czasach pierwszych Piastów. Na obrazach ukazano życie na wsi i w mieście we wczesnym średniowieczu.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. To nowoczesna placówka popularyzująca osiągnięcia nauki, techniki i kultury. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych, podczas których zgłębiali zagadnienia z chemii. Lekcje w laboratorium poprowadzone były w przystępnej i atrakcyjnej formie. Spodobały się naszym podopiecznym najbardziej. Chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, wykazali się wiedzą o właściwościach wody, sami poprawnie wykonali część eksperymentów. Prowadząca profesjonalnie przeprowadziła szereg doświadczeń z użyciem przedmiotów codziennego użytku. Efekty były często zaskakujące i wzbudziły ogromny aplauz.

W Centrum Przyrodniczym nasi podopieczni mogli poczuć się jak najwięksi odkrywcy i wynalazcy. Nadrzędnym celem tego miejsca jest wyjaśnianie natury otaczających nas zjawisk i procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Przez połączenie zabawy i wiedzy można poznać największe osiągnięcia nauki i techniki, o czym mogli przekonać się uczniowie naszej szkoły. Interaktywne stanowiska przypadły im do gustu. Wszystkiego musieli dotknąć, spróbować, jak działa.

Po wyczerpującym i pełnym atrakcji dniu uczniowie wraz z opiekunami: paniami Anną Gumielą, Mariolą Kojder oraz Agnieszką Domańską udali się na posiłek. W restauracji „Pod schodami” zjedliśmy pyszny, domowy obiad złożony z dwóch dań.

Wyjazd był ciekawą formą łączenia nauki z zabawą. To było pouczające i niezapomniane doświadczenie.

WPZG-1.jpeg

WPZG-2.jpeg

WPZG-3.jpeg

Agnieszka Domańska