W piątkowy wieczór 25 października 2019 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie, nazwane „Świat PRL-u”. Impreza, mająca w swoim zamyśle pokazać kawałek historii, pokazała także PRL-owskie absurdy, ale także obudziła wspomnienia.  Całość rozpoczęły niespotykane już dzisiaj za często na polskich drogach samochody tzw. Klasyki. Panowie, prezentujący swoje auta: poloneza, opla, dużego fiata, skodę i syrenkę przedstawili widzom techniczne szczegóły.

Następna część wydarzenia odbyła się już w sali konferencyjnej, gdzie można było oglądnąć wystawę, podzieloną na trzy segmenty: biuro, kuchnia oraz salon. W przeciwieństwie do muzeum, tutaj można było dotykać eksponatów i wiele osób skwapliwie z tej możliwości korzystało. Niektóre przedmioty obudziły wspomnienia i nostalgię, nie obyło się także bez wzruszeń. Młode pokolenie oglądało wystawę z wielkim zaciekawieniem, co chwilę pytając się: "A co to jest ?",  "Do czego to służyło ?" Ciekawostką były także wyeksponowane stare banknoty, kartki żywnościowe, bony itp. To wszystko pokazywało, że mimo miłych wspomnień, związanych głównie z młodością – były to bardzo ciężkie czasy. Po obejrzeniu wystawy, której towarzyszyła wyświetlana kronika filmowa rozpoczęły się pokazy artystyczne. Tutaj w niecodziennej roli wystąpili członkowie GZPiT Jutrzenka, którzy zaśpiewali piękne piosenki z tamtych lat. W niektórych, do wspólnych śpiewu dołączyła się publiczność.

Po muzycznych doznaniach przyszedł czas na pokaz mody z PRL-u i tutaj swoimi talentami wykazały się uczennice Krystyny Greli, które na co dzień tworzą w pracowni plastycznej w Kruszynie. Ich wspaniałe kreacje były nagradzane gromkimi brawami. Po nich na scenie zaśpiewali i zagrali podopieczni Agnieszki Orawiec z pracowni muzycznej w Kruszynie. Na zakończenie wszyscy widzowie zostali zaproszeni do zainscenizowanego bufetu, gdzie królowały „groźne” bufetowe: Mariola Łyszczarz i Agnieszka Faltyn. Po odstaniu w kolejce, rodem z PRL-u – można było się delektować przysmakami, z czego wszyscy chętnie skorzystali.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie pomoc wielu osób, które wypożyczyły eksponaty, ugotowały pyszności do bufetu i pomogły w organizacji imprezy. Dlatego składamy gorące podziękowania: GZPiT Jutrzenka, grupom plastycznym z Kruszyna, właścicielom „klasyków”, sklepom z odzieżą, które wypożyczyły stroje do pokazu mody, Agnieszce Faltyn i Marioli Łyszczarz, które w rolach bufetowych wykazały się zdolnościami aktorskimi oraz osobom, które wypożyczyły eksponaty: Sławomirowi Bachmatiukowi, Grażynie Wężyk, Oldze Kocur, Danucie Radzińskiej, Jadwidze i Markowi Nawrockim, Tomaszowi Kubuś, Wiesławie Mikołajczuk, Agnieszce Orawiec, Jerzemu Ozaist, Władysławowi Juszkiewicz, Robertowi Oscenda, Tadeuszowi Grabowskiemu, Małgorzacie Zoryło, Krzysztofowi Mosiądz, Bogdanowi Razik, Danucie Kędzierskiej, Jolancie i Zygmuntowi Kułaga, Urszuli Wieczystej, Grażynie Łuckiej oraz Stanisławowi Graguła.

Beata Widera