Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania to cudownie zintegrowany bukowiński polski dom. Wszystkich połączyły dwa słowa - Bukowina i Polonia.

Tegoroczna jubileuszowa 30.bukowińska podróż miała ostatnią odsłonę w dniach 28 i 29 września 2019 r. w Czerniowcach na Ukrainie, również z udziałem bolesławieckiego Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca Jutrzenka. Czerniowce, to zachwycające, wielonarodościowe i wielokulturowe miasto, nazywane Sercem (Centrum) Bukowiny. Na przestrzeni dziejów, to właśnie Czerniowce od roku 1849 były stolicą Księstwa Bukowiny – kraju koronnego Cesarstwa Austrii, aż do czasów zmieniających bieg historii. Nadal  jednak w sercach Bukowińczyków, Czerniowce są stolicą tej krainy.

Zakończenie oficjalnych Bukowińskich Spotkań  w Czerniowcach, zbiegło się z obchodami Dnia Niepodległości Ukrainy – 28.rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę (24.08.1991 r.). Stąd wszystkie uroczystości i spotkania miały podniosły charakter a występy artystyczne, na wysokim poziomie. Centralnym miejscem występów był tzw. Teatr Letni w parku, gdzie zaproszono zespoły folklorystyczne. Zjawiskowe widowiska, taneczno-śpiewne koncerty określić można tylko jako  nieprzeciętne, imponujące, poruszające serca i wszystkie zmysły. Teatr Letni, to także koncertowa scena Jutrzenki.  Artystyczną pracowitość Jutrzenki podczas jej  pobytu w Czerniowcach, ilustruje szczególna fotorelacja.

Wcześniejszą sekwencją bukowińskiej podróży był miesiąc sierpień br. Jutrzenka z artystycznym programem gościła w 2 miastach: w Lubaniu Śląskim (23 sierpnia) i w Dzierżoniowie (24 sierpnia). W Dzierżoniowie, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania obchodził zakończenie jubileuszu 30. edycji  na terenie Polski. Tradycyjnie Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą św. w Kościele pw. Maryi Matki Kościoła i  jak zwykle jej wyjątkowy charakter podkreślała oprawa śpiewno-instrumentalna i aktywny udział Bukowińczyków. Po Mszy św. wszystkie zespoły folklorystyczne wzięły udział w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta, a następnie na głównej scenie koncertowej zaprezentowały swój program artystyczny. Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka na scenie wystąpił jako czwarty w kolejności. Niewyczerpany repertuar nagrodzony został gromkimi brawami. Niestety, czas nie pozwalał na bisowanie. Prezentowane przez grupy folklorystyczne utwory były przepełnione ludowością krainy bukowińskiej, zachowanej w pamięci od pokoleń. Pieśni, tańce i muzyka obrazowały historię tego regionu. Podkreślały sedno kultury Bukowińskich Spotkań. Słuchając i widząc wykonawców, odczuwało się wzruszający, autentyczny powrót do bukowińskich korzeni przodków. W niektórych przypadkach osób starszych, powrót do osobistego życia na Bukowinie.

Tegoroczna oficjalna bukowińska artystyczna wędrówka zaowocowała wieloma nowymi więzami przyjaźni, a ciekawe naukowe wykłady, wzbogaceniem wiedzy o tej niezwykłej krainie. To także wyjątkowa okazja aby przekazywać ją młodszym pokoleniom – „ocalić od zapomnienia”.

GZPiT  Jutrzenka wyraża podziękowania Urzędowi Gminy Bolesławiec i Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Kruszynie za wsparcie organizacyjne i finansowe w pokryciu kosztów podróży autokarem na MFF Bukowińskie Spotkania.

Helena Strzelczak-Kunicka

Fot. Dorota Błażejewska