W sobotę 21 września 2019 roku w Ocicach odbyła się ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa i był to Festyn Dyniowy. Dynia jako jedno z najzdrowszych na świecie warzyw jest także bardzo smaczna. Dynia jest wyjątkowo bogata w beta-karoten. Pomarańczowy, czerwony i żółty barwnik roślinny o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Jest silnym przeciwutleniaczem. Hamuje rozwój chorób nowotworowych i obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega twardnieniu tętnic i miażdżycy, nadciśnieniu, zawałowi serca i udarowi mózgu. Zapewnia dobre funkcjonowanie wzroku i plamki żółtej. Jeszcze długo można by się rozwodzić nad jej zaletami i walorami smakowymi. Tego dnia, na boisku sportowym w Ocicach zgromadziło się wielu miłośników dyniowych przysmaków. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich w swoim menu miało także: pitę z dynią oraz zupę dyniową, które cieszyły się ogromną popularnością.

Imprezę rozpoczął pokaz skoków końskich przez przeszkody. Pokaz wykonały uczennice i uczeń Agnieszki Langer - Haniszewskiej z Klubu Jeździeckiego Folwark Wenus z Suszek, a byli to: Bruno Haniszewski, Martyna Ziemba, Maja Szymanowska i Wiktoria Robak. Tymczasem na scenie pojawiły się wokalistki: Klaudia Pala i Julia Nowacka, które pięknie zaśpiewały znane przeboje. W międzyczasie na widzów czekały przeróżne atrakcje: Konkurs KRUS, biały samochód, który można były osobiście pomalować oraz animacje dla najmłodszych. Dla miłośników muzyki ludowej wystąpiły dwa zespoły: Zespół Śpiewaczy z Ocic oraz zespół „Gościszowianki”. Odbył się także konkurs na wiersz o dyni i nagrodę za niego otrzymała Joanna Mierzwa. Na zakończenie ludowych występów oba zespoły odtańczyły wspólnie bałkańskie „kolo”. Nie zabrakło także pokazu strażackiego w wykonaniu OSP z Ocic, którzy następnego dnia po festynie, na zawodach strażackich w Nowogrodźcu zajęli drugie miejsce. Tego dnia na scenie zaśpiewali jeszcze: Mieczysław Goleński ze Starej Olesznej oraz Eliza Sondaj, która swoim śpiewem zrobiła prawdziwe show. Rozstrzygnięto także konkurs na najsmaczniejszą zupę z dyni i pierwsze miejsce powędrowało do Pań z miejscowego KGW, drugie zajęła Elżbieta Pachołek, zaś trzecie – Lidia Rejman. Na festyn przyjechały także auta tzw. klasyki i cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Organizatorami Festynu Dyniowego byli: Komitet Organizacyjny z sołectwa Ocice pod wodzą niezawodnej Ewy Sondaj – Sołtysa wsi oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Pragniemy złożyć gorące podziękowania za wsparcie finansowe dla: Piekarni Nozdryn-Płotniccy z Raciborowic, Hurtowni "Wędlinodrobex" Marcin Świeboda, Piekarni "Jarmen" z Tomaszowa Bolesławieckiego oraz Andrzeja Szczura i Agnieszki Król. Podziękowania za pomoc w pracach przy organizacji festynu dla: Rady Sołeckiej, KGW Ocice, OSP Ocice, Jacka Zwolennika, Łukasza Góraka, Krzysztofa i Franciszka Długosz, Dariusza i Jarosława Gregoryńskich, Przemysława Radzińskiego, Tomasza Markusza, Sławomira Karabana, Dawida Karabana, Marka Sondaja, Ireneusza Michalskiego, Krzysztofa Karabana, Jolanty Flis, Waldemara Cieślaka oraz wszystkim mieszkańcom, którzy do dekoracji sceny udostępnili swoje dynie i inne plony ziemi. Dziękujemy także Agnieszce Langer - Haniszewskiej za zorganizowanie pięknego pokazu skoków oraz jej utalentowanym uczniom.

Beata Widera