Za nami kolejne Dożynki Gminy Bolesławiec. W ostatnią niedzielę sierpnia na boisku sportowym w Bolesławicach zebrały się delegacje 26-ciu miejscowości. Przed rozpoczęciem imprezy po Bolesławicach maszerowała bolesławiecka Orkiestra Dęta pod batutą Jana Chojnackiego. Obchody dożynkowe rozpoczęła Msza Święta Dożynkowa w intencji rolników. Licznie przybyli goście mieli okazję po drodze podziwiać piękne dekoracje dożynkowe, zrobione specjalnie na tę okazję, zaś na samym placu dożynkowym podziw budziły misternie wykonane wieńce Dożynkowe.

Symbolicznego otwarcia Dożynek dokonali wspólnie: Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz Sołtys Wsi Bolesławice – Andrzej Kosior. Panowie wspólnymi siłami zawiązali snopki powrósłami ze słomy i rozpoczęli huczną zabawę. Pierwszym punktem programu był korowód gospodarzy Dożynek - czyli mieszkańców Bolesławic, na którego czele szli Starostowie – Beata Rewińska i Andrzej Kosior.  Korowód był nie tylko barwny, ale także zabawny. Okazało się, że mieszkańcy potrafią świetnie śpiewać, co pokazali wykonując wymyśloną przez siebie piosenkę. Niezwykle ciekawy motor udostępnił dla prowadzących (między innymi Olgierda Poniźnika, który od wielu lat wspiera swoim głosem Dożynki Gminy Bolesławiec) Robert Sapeta, za co mu dziękujemy.

Tego dnia wręczono także odznaczenia dla rolników, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a otrzymali je: Jolanta Deberna, Henryk Borucki, Danuta Janusz, Ryszard Janusz. Dekoracją odznaczonych zajęli się Wójt – Andrzej Dutkowski i Leszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Dyplomy uznania otrzymali także pszczelarze: Zbigniew Horoniecki, Eugeniusz Wiewiórski oraz Józef Gumięga, a wręczył je Starosta Tomasz Gabrysiak wraz z Wicestarostą Mirosławem Horzempą i Członkiem Zarządu Stanisławem Chwojnickim. W części artystycznej dla publiczności zaprezentowały się zespoły: GZPiT Jutrzenka oraz ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Ciekawą piosenkę zaśpiewaną przy akompaniamencie kontrabasu i skrzypiec zaśpiewała Agnieszka Orawiec, zaś ZPiT Ziemi Bolesławieckiej w drugiej części występu pokazał, że potrafi nie tylko świetnie tańczyć, ale także i śpiewać.

Dla miłośników muzyki Zbigniewa Wodeckiego i Anny Jantar zaśpiewała perfekcyjnie Katarzyna Rzepka. Dożynki, to także finał Konkursu na Najpiękniejsze Dekoracje Dożynkowe. Po oglądnięciu 15 dekoracji komisja przyznała nagrody i wyróżnienia. I miejsce: Małgorzata Mierzwa z Kraśnika Górnego. II miejsce: Jadwiga Durtka z Bolesławic, Bogusława Konik z Kraśnika Górnego, III miejsce: Justyna Wieczorek z Kraśnika Górnego, Maciej Kosior z Bolesławic, Urszula Turecka z Bolesławic, Gabriela Mierzwa z Kraśnika Górnego. Wyróżnienia: Sylwia Matyjewicz z Bolesławic, Krystyna Kosior z Bolesławic, Ewa Flis z Bolesławic, Krystyna Ilczyna z Bolesławic, Roman Nawara z Bolesławic, Rada Sołecka wsi Bolesławice.

Podczas Dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec i tak po ogólnym głosowaniu okazało się, że najwięcej punktów zebrały Ocice, za nimi uplasował się Trzebień, a na trzecim miejscu Nowa Wieś. Nie zabrakło także konkurencji sprawnościowych: przyciąganie słomianych kostek, zbierania jabłek czy łapania konia na lasso. W końcu nadszedł moment, na który czekali wszyscy – czyli występ zespołu Weekend. Panowie, mający świetny kontakt z publicznością zaprezentowali swoje największe przeboje. Dożynki zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez zespół Flesz. Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim mieszkańcom Bolesławic, którzy swoim zaangażowaniem i pracowitością przyczynili się do powstania całego wydarzenia, jakim były Gminne Dożynki. Podziękowania należą się także sponsorowi: Firmie Aser Okna.

Beata Widera