Otwarty Umysł - Twoją szansą na rozwój logo.jpeg

Dnia 15.05.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym uczestniczący w projekcie "Otwarty umysł - Twoją szansą na rozwój" wzięli udział w wycieczce do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie koło Świerzawy. 

Nasze zwiedzanie Centrum nauki o Ziemi rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o historii górotwórczości na Pogórzu Kaczawskim. Film zabrał nas w podróż do poprzednich epok, gdzie ruchy płyt tektonicznych i cykliczne zmiany klimatu kształtowały obecny wygląd podnóża Sudetów. Po seansie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna z nich udała się na zajęcia warsztatowe o tytule „Woda zwykła i niezwykła”. Młodzież mogła dowiedzieć się podczas nich o właściwościach i niezwykłości tej powszechnej na ziemi substancji oraz wykonać kilka doświadczeń. Najciekawsza była dyfuzja atramentu w wodzie, tworząca kolorowe tańce w zlewce.

W tym samym czasie grupa młodsza odkrywała skały i minerały, te które można spotkać podczas spacerów w górach. Zwiedzając kolejne sale centrum dzieci mogły poznać rodzaje wulkanów, w tym Ostrzycę Proboszczowicką, polską górę Fudżi oraz doświadczyć na własnej skórze, czym jest trzęsienie ziemi, dzięki specjalnej platformie. Po wszystkim grupa zjadła pyszny obiad w Villi Greta. 

Wizyta w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej była pełna ciekawych odkryć i nowo zdobytej wiedzy. Dzieci i młodzież zapamiętają ją na długi czas.

Projekt „Otwarty umysł-Twoją szansą na rozwój dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020

Paulina Czyżowicz