2-go czerwca na boisku sportowym w Bolesławicach odbyła się kolejna Bałkańska Festa. Bez względu na pogodę impreza ta gromadzi corocznie wielu pasjonatów kultury bałkańskiej. W tym roku dopisała tak pogoda jak i widzowie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W zainscenizowanej karczmie można było nauczyć się robić pitę z serem, dynią i jabłkami. Można było napić się specjalnie parzonej w tygielku kawy, a także spróbować pury (kaszy kukurydzianej z masłem i mlekiem) na słono i na słodko.

 Obok karczmy znajdowały się stanowiska ze starymi, tradycyjnymi zabawami dla dzieci. I tak można było pobawić się patyczkami, podrzucać orzechy, a także poskakać przez sznurek. Co jakiś czas w przerwie między występami z karczmy rozbrzmiewały dźwięki muzyków, grających i śpiewających tam na żywo. Nowością w tym roku był także telebim, na którym można było zobaczyć nie tylko wykonawców, ale także krótkie filmy o bałkańskich krajach: Bośni, Serbii oraz Chorwacji. Przedstawicielami tych krajów na Bałkańskiej Feście byli: Konsul Honorowy Bośni – Jacek Gunter – Ślaski oraz Konsul Honorowy Serbii – Ranko Tomović. Wszyscy goście honorowi oraz przedstawiciele zespołów otrzymali z rąk Wójta- Andrzeja Dutkowskiego pamiątkowe talerze z logo imprezy oraz fantazyjne kapelusze. Swoje prezenty dla organizatorów Festy przekazał także Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Wzruszające wystąpienie miał także Igor Kanjski – Prezes Stowarzyszenie „Bolesławiec” z Prnjavora w Bośni, który dziękował swoim dobroczyńcom.

W bieżącym roku na Bałkańską Festę przyjechał z miejscowość Sabac - serbski zespół ANI „Hajduk Stanko”, który swoim profesjonalizmem i oryginalnością zachwycił publiczność. Nie zabrakło także prezentacji innych, naprawdę świetnych zespołów, które po swoich występach otrzymywały gromkie brawa: ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, GZPiT Jutrzenka, Zespołu Stowarzyszenia Reemigrantów, Zespołu Śpiewaczego „Ocice”, Kapeli Herbutów i Naszej Biesiady.  Ogromne podziękowania należą się mieszkańcom wsi Bolesławice, na czele z Sołtysem Andrzejem Kosiorem oraz koordynatorom imprezy: Elżbiecie Tor oraz Sławomirowi Ratajskiemu. Organizatorami imprezy byli: GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny Wsi Bolesławice. Zabawa taneczna zakończyła XV-tą Bałkańską Festę.

Beata Widera