Żurek, barszcz biały, biała kiełbasa, jajka faszerowane, mazurek i jeszcze wiele innych przysmaków królowało w pierwszą sobotę kwietnia na stołach w Domu Ludowym w Bożejowicach. Już po raz siedemnasty odbył się tam konkurs na Regionalne Potrawy Wielkanocne, który na przestrzeni lat z gminnego zyskał status powiatowego. W tym roku gospodarzem było Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Bolesławieckiej – ubiegłoroczni zwycięzcy.

W konkursie na najsmaczniejsze potrawy wielkanocne wzięło udział 28 Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Bolesławieckiego. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Plis - Lozer, Laura Słocka - Przydróżna oraz Józef Gawart miała ciężkie, lecz smaczne zadanie. Godzinę zajęło im degustowanie potraw i wybór tej, która otrzymała największą ilość punktów. Po czym okazało się, że komisję najbardziej ujęły swoim kunsztem potrawy przygotowane przez KGW z Osłej (I miejsce), Czernej (II miejsce) oraz Zebrzydowej (III miejsce). Pozostałe koła otrzymały zasłużone wyróżnienia. Tego dnia nie zabrakło także innych konkursów. Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną wykonały panie z KGW z Różyńca, II miejsce powędrowało do Osłej, III miejsce otrzymało KGW z: Kraśnika Dolnego, Łazisk, Kraśnika Górnego zaś IV-te otrzymały autorki palm z KGW z: Wykrot i Tomaszowa Bolesławieckiego. Palmy oceniała komisja w składzie: Renata Czerwińska, Danuta Kędzierska oraz Elżbieta Fularz.

Swoje nagrody dostali tego dnia także laureaci konkursu na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną. W kategorii 12-15 lat: I miejsce – Marta Szymula, II miejsce – Marcelina Wieczorek, III miejsce – Oliwia Babiasz. Wyróżnienia w tej kategorii: Kinga Miżdal, Jakub Wieczorek, Wiktoria Parzyszek, Igor Michaluk, Gabriela Michaluk i Kacper Warmus. Kategoria: 16 lat i powyżej: I miejsce: Gabriela Mierzwa oraz Zofia Andres, II miejsce: Anna Jasińska, III miejsce: Małgorzata Mierzwa. Wyróżnienia: Justyna Wieczorek, Sylwia Sasiela, Katarzyna Zygmunt. Nie brakowało tego dnia na imprezie znamienitych gości, którzy złożyli moc życzeń wielkanocnych dla wszystkich pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Zapachu i smaku jedzenia czytelnik może się tylko domyślać, a tak jedno jak i drugie były niesamowite.

Imprezę finansowo wspierali: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Powiat Bolesławiecki, Gmina Bolesławiec, Gmina Gromadka, Gmina Warta Bolesławiecka, Gmina Osiecznica, Gmina Nowogrodziec, RZKi OR z Legnicy, PWiK w Bolesławcu oraz Jan Cołokidzi. Organizatorami byli: Powiatowa Rada KGW, Powiat Bolesławiecki, KGW z Dąbrowy Bolesławieckiej oraz GOKiS Bolesławiec z/s w Kruszynie.

Beata Widera