Poniedziałkowy poranek zawsze jest  trudny. Nie chce się wstawać, pospałoby się jeszcze trochę. Ale tym razem, dla uczniów klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie, tydzień rozpoczął zupełnie inaczej.

4 marca 2019 r., parę minut po godzinie ósmej, wraz z panią Agnieszką Kamińską, wyruszyliśmy busem w kierunki Chocianowa. Dla wielu z nas był to kierunek zupełnie nieznany. Po godzinie jazdy dotarliśmy na miejsce, do siedziby Stowarzyszenia LG „Wrzosowa Kraina”.

Po krótkim powitaniu, panie Anetta i Wioleta wprowadziły nas w temat zajęć. Początek był bardzo słodki- zajęcia rozpoczęły się od degustacji miodów,  podczas której panie opowiadały o różnych rodzajach miodów i o kwiatach z jakich powstają poszczególne jego rodzaje. Prowadzące, w sposób ciekawy i interesujący, opowiadały o  życiu pszczół i  roli jaką pełnią te owady w środowisku naturalnym. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko miód jest darem od pszczół. Mieliśmy okazję zobaczyć i powąchać takie skarby, jak pyłek, propolis i jad pszczeli, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Z wosku pszczelego każdy z nas własnoręcznie zrobił świecę, którą mógł zabrać do domu jako pamiątkę. Ponadto dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pszczelarza i do czego służą różne tajemnicze sprzęty, jak np. podkurzacz. Mieliśmy okazję poznać budowę ula i zajrzeć do jego wnętrza. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Całe zajęcia wzbogacała wyświetlana prezentacja multimedialna. Kolejnym etapem było składanie z puzzli 3D modeli  owadów, które potem także zabraliśmy do domu. Następnie pani Agnieszka podzieliła nas na trzy drużyny, które rywalizowały w quizie wiedzy. Zabawa ta wzbudziła wiele emocji.

Wreszcie nadszedł czas na drugie śniadanie. Świeżo przygotowane bułeczki z masłem panie smarowały miodami  lub domowej roboty dżemami. Każdy mógł najeść się do syta. Do picia była lemoniada oczywiście z miodem - przepyszna. Z pełnymi brzuszkami przystąpiliśmy do komponowania własnych „misio-słoiczków”. To był ostatni punkt naszego pobytu we Wrzosowej Krainie. Spędzony tu czas minął bardzo szybko.

Zaopatrzeni w nową wiedzę oraz drobne gadżety wróciliśmy do szkoły. Bardzo nam się podobało i  chętnie wrócimy w to ciekawe miejsce na kolejne warsztaty.

Agnieszka Kamińska