Wycieczka do ZOO_logo.jpeg

Wczesnym rankiem 14 listopada 2018 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym wyruszyła na wycieczkę do wrocławskiego ZOO. W ramach realizacji projektu „Otwarty umysł - Twoją szansą na rozwój” dzieci uczestniczące w projekcie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych na terenie Ogrodu Zoologicznego.

Dla uczniów z klas 4 i 5 została przygotowana lekcja na temat „Zmysły w świecie zwierząt". Na tych zajęciach dzieci dowiedziały się między innymi, w jaki sposób zwierzęta przystosowały się do życia nocą oraz jakimi zmysłami poznajemy otoczenie. Testowały również swoje zmysły odgadując zapachy i określając cechy ukrytych przedmiotów. Zajęcia uatrakcyjniła ciekawa prezentacja multimedialna, karty pracy i liczne pomoce dydaktyczne.

Starsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt.: „Ginące gatunki”. Dlaczego wielu gatunkom zwierząt grozi wymarcie ? Jaka grozi nam kara za przewóz egzotycznych zwierząt ? Co to jest CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) ? Dlaczego w ZOO trzymane są zwierzęta ? Na te i wiele innych pytań uczestnicy zajęć uzyskali odpowiedzi podczas warsztatów i pokazu przeprowadzonego przez pracownika ZOO. Ciekawe eksponaty, jak chociażby skóra ogromnego węża dusiciela czy rostrum ryby piły, wprawiły dzieci w zachwyt, bo przecież nie na co dzień mamy okazję dotykać takich przedmiotów.

Kolejne zajęcia, w których wzięliśmy udział nosiły tytuł „Bliskie spotkania z małpami". Był to spacer tropem różnych gatunków małp. Zajęcia odbyły się zarówno w budynkach jak i na zewnątrz przy wybiegach. W Pawilonie Małp Człekokształtnych dzieci poznały grupę szympansów a wśród nich samca Solo. Był on najbardziej inteligentny z grupy i potrafił naśladować ludzi. Posługując się ściereczką mył kafelki w swoim boksie. W Małpiarni dzieci podziwiały leniwca o długich pazurach zwisającego na linie umieszczonej pod sufitem oraz zachwycały się wesołymi kapucynkami, uistiti białouchymi i lwiatką złotogłową.

Po zajęciach wszyscy udali się na obiad. Nowe siły pozwoliły na odkrywanie kolejnych ciekawostek o zwierzętach w różnych zakątkach ZOO.

Oprócz zorganizowanych zajęć uczniowie mieli okazję zwiedzić Afrykarium a w nim poznać faunę plaży i rafy koralowej Morza Czerwonego Afryki Wschodniej z basenem hipopotamów nilowych oraz rybami jezior Malawi i Tanganika. Podziwiały faunę Kanału Mozambickiego z pięknymi płaszczkami i rekinami brunatnymi, które przepływały ponad głowami dzieci, gdy przechodziły „wodnym tunelem" oraz faunę dżungli Konga z basenami manatów i krokodyli nilowych.

Spacer po ogrodzie zakończył się wizytą na Dziedzińcu Zwierzęcym, gdzie wszyscy cieszyli się bliskością zwierząt domowych. Każdy mógł nie tylko zobaczyć, ale także pogłaskać i nakarmić specjalnym granulatem owce, kózki, osiołka, czy bydło szkockie. Przed wyjściem z ZOO wstąpiliśmy jeszcze do nowego pawilonu związanego z mieszkańcami Arktyki i Antarktydy. Tu stanowiska multimedialne przybliżyły dzieciom wiadomości o zimnych biegunach naszej planety. Przy wyjściu z pawilonu żegnały nas piękne kolorowe pingwiny, które bardzo podobały się dzieciom.

Głównymi celami ogrodu zoologicznego są: ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem i upowszechnianie wiedzy z ekologii, biologii i ochrony środowiska. Cele te realizowane są na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są właśnie zajęcia edukacyjne, z których skorzystaliśmy w ramach projektu „Otwarty umysł-Twoją szansą na rozwój”. Podczas pobytu w ZOO dzieci często były zaskoczone widokiem przebiegającej ścieżkę wiewiórki, czy wrony lub małpki na drzewie. Spotkania ze zwierzętami zawsze są fascynujące, dlatego warto odwiedzać ogrody zoologiczne. Choć prawie każdy z uczestników był już wcześniej w ZOO, wszyscy z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w obserwacjach zwierząt i zajęciach edukacyjnych.

Wycieczka się udała. Dopisała nam piękna pogoda. Wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach. Trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do domów. Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy.

Projekt „Otwarty umysł-Twoją szansą na rozwój” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020

Elwira Szostak
Łukasz Surus