„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” - Józef Piłsudski.

Słowa Józefa Piłsudskiego można uznać za motto uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole dnia 9 listopada 2018 roku. Obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości na stałe wpisały się w nasz kalendarz świąt. Tym razem było jednak piękniej, bardziej uroczyście, wzniośle i wyjątkowo. Wszystko dlatego, że Polska obchodzi w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach niewoli, pełnych cierpienia, smutku i wyrzeczeń, naszym odważnym przodkom udało się zrealizować marzenia o wolnym państwie. To właśnie pamięci tych ludzi uczniowie klas IV-VIII  oddali hołd w montażu słowno-muzycznym „Ku niepodległości”. Była to niezwykle wzruszająca lekcja historii przygotowana pod bacznym okiem pań: M. Butrymowicz i A. Jasińskiej. Uczniowie zaprezentowali swe wszechstronne umiejętności, od deklamacji wierszy takich twórców jak: I. Krasicki i C. K. Norwid po patriotyczny taniec z flagą. Całość przeplatały pieśni: „Wojenko, Wojenko”, „Piechota”, „My Pierwsza Brygada” w wykonaniu uczniów klasy IV. Nie zabrakło również „Roty” odśpiewanej przez wszystkich uczestników i słuchaczy, zaproszonych gości.    Występ pokazał, jak cenną wartością w życiu człowieka jest wolność ojczyzny, o którą każdy powinien dbać, bo przecież – jak pisał C. K. Norwid – „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Klimat apelu podkreśliła przepiękna dekoracja, która powstała dzięki pomysłom, ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, w tym pań: B. Adamus, A. Czerniak, A. Kamińskiej. Po wzruszającym, nagrodzonym głośnymi brawami występie, na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Żeliszów, który oczarował publiczność przepięknymi strojami i niezwykłym wykonaniem pieśni patriotycznych.

Ostatnim etapem tego wyjątkowego dnia było wspólne odśpiewanie 4 strof „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.

9 listopada 2018 r. był dniem, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokazał on, że patriotyzm to nie tylko pięknie brzmiące słowo. To również hołd i szacunek oddany przodkom i przeszłości -  trudnej, bolesnej, ale jakże ważnej w życiu każdego z nas.

Agata Jasińska