11 listopada 2018 roku w sali konferencyjnej w Kruszynie odbyły się niecodzienne pokazy artystyczne. W tym niezwykłym dla Polski czasie w całym kraju odbyło się wiele imprez upamiętniających tę niezwykłą rocznicę. Nie inaczej było w gminie Bolesławiec. Tego wieczoru w Kruszynie obchody rozpoczęto hymnem państwowym i przywitaniem gości. Swoje życzenia dla uczestników imprezy przekazał Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski.  

Imprezę zdobiły prace uczniów Krystyny Greli z pracowni plastycznej w Kruszynie. Występy artystyczne rozpoczęły się od pokazów wokalnych i instrumentalnych uczniów Agnieszki Orawiec z pracowni muzycznej w Kruszynie. Tego dnia tematem wiodącym była niepodległość, a śpiewane piosenki wyjątkowo patriotyczne.  Po nich na scenie zaprezentował się Zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej.

Nie zabrakło także Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca Jutrzenka”, który dzień wcześniej brał udział w akcji „Śpiewamy dla Niepodległej” organizowanej przez Radio Wrocław. Swoimi rytmicznymi aranżacjami patriotycznych pieśni porwali publiczność, która nie szczędziła im braw.

Ostatnim pokazem scenicznym był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Polonez, polka, kujawiak, krakowiak, swojskie piosenki i muzyczne scenki rodem z filmu – to wszystko sprawiło, że na chwilę przenieśliśmy się w dawną Polskę. O jakości ich występu świadczyły choćby owacje na stojąco. Podczas imprezy zorganizowano także quiz o Polsce, a po występach najlepsze odpowiedzi nagrodzono. Imprezę zakończyło wspólne śpiewanie „Roty”. 

Beata Widera