Za nami kolejne Dożynki Gminne, które tym razem odbyły się Kruszynie. Ponownie, po 10 latach mieszkańcy Kruszyna podjęli wyzwanie i zdecydowali się być gospodarzem na tej najważniejszej dla Gminy imprezie. 

Tego dnia na płycie boiska sportowego zebrało się wielu mieszkańców i gości. Nie zabrakło przede wszystkim 25 delegacji dożynkowych z pięknymi wieńcami. Wcześniej ulicami Kruszyna maszerowała i grała orkiestra reprezentacyjna miasta Bolesławiec pod batutą Jana Chojnackiego. Marszowa muzyka zachęcała tych, którzy jeszcze nie wyszli z domów. 

Dożynki Gminne rozpoczęły się polową Mszą Świętą, którą celebrował Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii – Ludwik Maciak. Po mszy na boisko wjechali prowadzący: Beata Widera i Olgierd Poniźnik. Auto – specjalnie przygotowane na tę imprezę przez Henryka Boruckiego i Rafała Jańca prowadziła Renata Borucka. Rogi na przedzie auta, gałęzie u góry i fantazyjne, leśne kolory promowały Koło Łowieckie „Cyranka”. Podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Andrzej Dutkowski mówił o ciężkiej pracy rolników, uwarunkowanej często kaprysami pogody i innymi problemami. 

Zwyczajem na dożynkach w Gminie Bolesławiec jest uroczyste ich rozpoczęcie przez Wójta i Sołtysa. Nie inaczej było tym razem. Panowie wspólnie uruchomili tzw.  „młynek” i oddzielili ziarno od plew.  
Kolejnym punktem programu był uroczysty korowód mieszkańców Kruszyna, podczas którego Starostowie: Krystyna Zwarycz i Zbigniew Wołoch wręczyli Wójtowi chleb z prośbą, by dzielił go sprawiedliwie.  Przyszedł czas na wystąpienia gości Marszałka Województwa Dolnośląskiego: Cezarego Przybylskiego, Pani Poseł Zofii Czernow oraz Starosty Bolesławieckiego Karola Stasika. Oni  także oni życzyli mieszkańcom udanej imprezy dożynkowej.  Tymczasem na scenie zaprezentowały się dwie grupy ZPiT Ziemi Bolesławieckiej i oczywiście zebrały gromkie brawa.  Wręczono także nagrody za Konkurs na Najpiękniejsze Dekoracje Dożynkowe i I miejsce zdobyła Małgorzata Mierzwa z Kraśnika Górnego. Po wręczeniu nagród na scenie zagrał i zaśpiewał GZPiT Jutrzenka, który zaprezentował zebranym widzom swoje nowe i te trochę starsze piosenki.

Systemem eurowizyjnym odbyło się także głosowanie na Najpiękniejszy Wieniec i po policzeniu punktów okazało się, że I miejsce otrzymała Dąbrowa Bolesławiecka, II – Kraśnik Dolny, zaś III powędrowało do Nowej Wsi oraz Żeliszowa.  Po nagrodzeniu laureatów konkursu wieńcowego na scenie wystąpił świetny zespół „Fajna Ferajna”, który rozbawił publiczność na tyle, że od razu rozpoczęły się tańce. Nie zabrakło także innych konkursów: toczenia kapusty do beczki, rzutu poduszką sołtysa i innych. 

Kulminacyjnym punktem programu był występ wokalisty STACHURSKY, który do Kruszyna przyjechał wraz zespołem muzycznym i dał piękny koncert, nagrodzony wielkimi brawami.  Po jego koncercie publiczność miała okazję potańczyć na zabawie tanecznej do późnych godzin nocnych.  Organizatorem imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny Wsi Kruszyn.

Ogromne podziękowania należą się mieszkańcom Kruszyna za nieopisaną pomoc i życzliwość, a w szczególności podziękowania kierujemy do Sołtysa Wsi Henryka Ostrowskiego, Rafała Jańca oraz do  Pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.  

 

Galeria Wieńców Dożynkowych