Tereny Gminy Bolesławiec zasiedlono po drugiej wojnie światowej nie tylko reemigrantami z Bośni, ale także przesiedleńcami z Kresów. To właśnie w celu ich upamiętnienia już trzeci raz z rzędu organizowany jest w Festyn Kresowo-Kapuściany.

1 lipca odbyła się niecodzienną uroczystość. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w miejscowym kościele, następnie odbyło się złożenie kwiatów pod obeliskiem, który w 2013 roku został postawiony ku pamięci przesiedleńców, a po złożeniu kwiatów spod obelisku ruszył barwny korowód w kierunku placu festynowego. Po przywitaniu licznie zebranych festynowych gości Zastępca Wójta Gminy - Roman Jaworski wręczył pamiątkowe talerze, list od Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego odczytała w jego imieniu Agnieszka Marchewka – Dyrektor Departamentu Marszałka, a Dominik Kłosowski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego przekazał życzenia w imieniu Wicemarszałka - Tadeusza Samborskiego.

Imprezę rozpoczął pokaz kawaleryjski w wykonaniu VI Pułku Ułanów Kaniowskich. Zaprezentowano cięcie łóz i główek kapusty szablą w galopie oraz zbieranie obręczy. Tymczasem na scenie z krótką próbką swoich umiejętności pokazali się goście z Ukrainy: Oksana Daszewska, Wiktor Pidgórski i Zespół „Veles” z Krzemieńca.

Tego dnia nie mogło zabraknąć także poloneza prowadzonego przez pary ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, a odtańczony przy udziale publiczności. Pokaz lwowskiej mowy tzw. „bałakania” zaprezentował Czesław Gęsior, a jego zabawne teksty wywołały salwy śmiechu wśród publiczności. Już po raz trzeci Żeliszów gości także zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa, który dorobił się w naszej gminie już grona wiernych fanów.

W przerwie między artystycznymi występami odbył się pokaz szatkowania i ubijania kapusty, w którym brał udział Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec - Bogusław Uziej oraz Sołtys Wsi Żeliszów - Olgą Burdyną. Kapustę poszatkowano i ubito nogami, co bardzo rozbawiło zgromadzoną publiczność.

Z niecodziennym repertuarem wystąpiła kapela GZPiT Jutrzenka, która pokusiła się tym razem o inny niż zawsze repertuar i to z bardzo dobrym skutkiem. Oprócz śpiewu nie zabrakło także tańców polskich zaprezentowanych przez (jak zawsze dobrze przygotowany) ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Wśród zespołów z Gminy Bolesławiec zaśpiewały tego dnia także „Żeliszowianie” z Żeliszowa oraz „Leśne Nastroje” z Dobrej.

Publiczność miała okazję sprawdzić się także w umiejętnościach robienia masła oraz zawijania gołąbków. Po kulinarnych pokazach wystąpił rewelacyjny zespół „Fajna Ferajna” z Wiechlic, który swoim śpiewem i grą wywołał wielkie brawa publiczności i nie obyło się bez bisów.

Rozstrzygnięto także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z kapusty i dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały: KGW z Krępnicy i KGW z Bożejowic-Rakowic.

Na zakończenie części artystycznej z dłuższym występem wystąpili ukraińscy muzycy: Oksana Daszewska, Wiktor Pidgórski i zespół „Veles”. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna przy zespole „Crystal”.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Festynu Kresowo- Kapuścianego w Żeliszowie.

Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez projekt napisany przez Starostwo Bolesławiec w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Żeliszów.

Beata Widera