To już trzecia edycja Turnieju, w którym brały udział drużyny z różnych miejscowości gminy Bolesławiec. Spotkania eliminacyjne rozpoczęły się już w styczniu i uczestniczyły w nich ekipy z 16- tu miejscowości. Ostatecznie do finału dostali się najlepsi: Bożejowice-Rakowice, Kraśnik Górny, Krępnica i Kruszyn. 24 czerwca 2018 roku na boisku sportowym w Kraśniku Górnym spotkali się nie tylko finaliści, ale także przedstawiciele wszystkich drużyn. Zebranych gości przywitał wałbrzyski zespół „Sqdo”, zachęcając do wspólnej zabawy. Nad poprawnością konkurencji czuwała komisja konkursowa: Maria Strojek, Andrzej Szwedo i Janusz Cieśla.

W pierwszej konkurencji trzeba się było wykazać umiejętnością łowienia ryb na czas. Dorodne ryby, choć papierowe – rzucały się na haczyku tak, jakby były żywe. Najlepszym rybakiem okazał się zawodnik z Krępnicy. Także Krępnica przodowała w następnej konkurencji, którą były „Walki Gladiatorów”. Dmuchany ring i materace w kształcie wałków – to wszystko dało efekt zabawnych potyczek. Choć do wykopków jeszcze daleko wszystkie drużyny uczestniczyły w przenoszeniu określonej liczby ziemniaków i tutaj najlepsi byli zawodnicy z Kruszyna.  „Płonie ognisko w lesie” – to piosenka, do której zawodnicy mieli ułożony specjalny test. Okazało się, że potrafią dobrze słuchać i żadne z pytań nie sprawiło im kłopotów. Stresującą konkurencją (przynajmniej dla Pań) okazało się ważenie zawodników. Wylosowana przez Wójta liczba – w tym wypadku 384, to kilogramy, które trzeba było najpierw „zaocznie” oszacować. Wygrywali Ci, którym udało się zbliżyć do liczby 384 kg. Następna w kolejce konkurencja to zawody siłowe – czyli bokser. Najlepszy wynik uzyskał zawodnik z sołectwa Bożejowice-Rakowice. Trochę problemów nastręczyły odgłosy zwierząt do rozpoznania, ale i z tym ostatecznie sobie poradzono. Widowiskową konkurencją były zawody w wielkich, dmuchanych kulach „Bumber Ball”, gdzie mistrzem okazali się zawodnicy z Kruszyna. Zadaniem nie tyle matematycznym, co sprawnościowym było przyczepianie liczby Pi do korkowych tablic. Ostatnią konkurencją było napełnianie wodą plastikowej rury z nawierconymi otworami. Konkurencja zdecydowanie mokra, a najszybsi w niej okazali się zawodnicy z Kraśnika Górnego. Ostatecznie zwycięzcą została drużyna z Kruszyna, miejsce drugie to Krępnica, trzecie Bożejowice – Rakowice, zaś czwarte Kraśnik Górny. Wielkie czeki w nagrodę dla wsi wręczali: Wójt Gminy Andrzej Dutkowski, Z-ca Wójta Roman Jaworski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Uziej.

Problematyczna pogoda nie przeszkodziła na szczęście w zrealizowaniu trzeciego Finału Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. Dziękujemy mieszkańcom Kraśnika Górnego (na czele z Panią Sołtys Jolantą Deberną) za pomoc w organizacji imprezy, a wszystkim drużynom za udział w długiej drodze do finału.

 

Beata Widera