Już po raz XIV na boisku w Bolesławicach odbyła się sztandarowa impreza Gminy Bolesławiec - czyli Bałkańska Festa. W tym roku odbyła się 10 czerwca i tak jak w poprzednich latach zgromadziła wielu spragnionych tej miłej dla ucha muzyki. 

Wielkim zainteresowaniem cieszył się skansen, w którym odbywały się pokazy kowalstwa i stolarstwa. Chętni mogli samodzielnie spróbować zrobić gwizdek lub popróbować swoich sił w robieniu drewnianego stołka. To właśnie w tym miejscu oprócz starodawnej chaty stał także piec chlebowy, w którym wypiekał się chleb. Nie zabrakło także samodzielnie wykonywanego masła i kaszy kukurydzianej na słodko i słono - zwanej w Bośni purą. Całości obrazu dopełniały wozy drabiniaste, rozstawione obok sceny i skansenu. Odbyły się także z powodzeniem warsztaty robienia pity bałkańskiej prowadzone w sobotę przez KGW z Bolesławic, a w niedzielę przez KGW Bożejowice-Rakowice oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Lipian.

Na Bałkańską Festę mieli okazję oglądać także goście, którzy z rąk Wójta Gminy - Andrzeja Dutkowskiego i Sołtysa wsi - Andrzeja Kosiora otrzymali miniaturowe wersje wozów drabiniastych. Tego dnia Bolesławice gościły: Ambasadora Republiki Serbii - Nikola Zurovac, Konsula Honorowego Republiki Serbii - Ranko Tomovića, Biskupa z Banja Luki - Franjo Komaricę, Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego, Starostę Powiatu Bolesławieckiego - Karola Stasika, Prezydenta Miasta Bolesławiec - Piotra Romana, władze gminy i jeszcze wielu znamienitych gości.

Bałkańską Festę rozpoczął wspólny taniec publiczności i dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Instruktorka Elżbieta Tor w prosty sposób wytłumaczyła i zaprezentowała kroki tańca i ku zdziwieniu tych, którzy tańczyli po raz pierwszy wyszło zawodowo. Po tym krótkim pokazie na scenę z próbką swoich umiejętności wyszli członkowie zespołu RKUD "Pelagić". Mimo rozbudzonych apetytów na następne ich występy trzeba było nieco poczekać. Tego dnia zaprezentowały się także znane i lubiane nie tylko w Gminie Bolesławiec zespoły: Chór Reemgrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół Śpiewaczy "Ocice", Gminny Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka", ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, "Nasza Biesiada", Kapela Herbutów oraz zespół "Vitre Moi". Każdy z nich otrzymał gromkie brawa, oczywiście zasłużone. Także każdy z zespołów otrzymał na pamiątkę miniaturowy wóz drabiniasty i gorące podziękowania za swój występ. 

Nie było by Bałkańskiej Festy w takim kształcie, gdyby nie dwójka kreatywnych ludzi czyli Elżbiety Tor oraz Sławomira Ratajskiego, których pomysły i znajomość historii reemigrantów pozwoliła na realizację udanej imprezy. Ogromne podziękowania należą się także Sołtysowi wsi - Andrzejowi Kosiorowi oraz mieszkańcom Bolesławic, których ciężka praca została doceniona także przez Wójta Gminy Bolesławiec. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez projekt napisany przez Starostwo Bolesławiec w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.

Po prezentacjach scenicznych mieszkańcy mieli okazję potańczyć na zabawie i tym razem ze sceny można było usłyszeń nie tylko bałkańskie rytmy.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.

GOKiS