W piątkowy wieczór, 8 czerwca, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach odbyła się pierwsza z cyklu imprez, na które składa się tegoroczna Bałkańska Festa. Występ zespołu z Banja Luki to niebywała okazja aby naocznie przekonać się jak bogaty jest folklor bałkański.

Zespół RKUD „PELAGIĆ” to jeden z najstarszych zespołów Bośni i Hercegowiny – powstał w 1927 i w tym roku będzie świętował 90- urodziny. Mimo takiego szacownego wieku dalej jest pełen energii i nowych pomysłów. Początków jego istnienia raczej nikt z obecnych członków nie pamięta, ponieważ w zespole grają, śpiewają i tańczą młodzi ludzie. „PELAGIĆ” – zespół nagrodzony przez Prezydenta kraju Orderem za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Dla licznie zgromadzonej publiczności zagrali, zatańczyli i zaśpiewali miedzy innymi tańce z regionu Glamocz, tańce Szopskie i itp. Żartobliwe tańce z Baranii pokazały, że oprócz tanecznych - nie obce im są także wyzwania aktorskie. 

Tego wieczoru nie zabrakło także ciekawych występów uczniów szkoły z Bożejowic. W ich wykonaniu zobaczyliśmy tańce flamenco, wiosenne impresje taneczne oraz piosenkę Jagody Kurowskiej. Dla miłośników polskiego folkloru zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Występ w Bożejowicach mieli przyjemność oglądać nie tylko mieszkańcy, ale także i goście, wśród których znalazł się także Biskup z Banja Luki - Franjo Komarica. Na zakończenie nie mogło zabraknąć wręczenia upominków dla całego zespołu, które wręczali: Wójt - Andrzej Dutkowski, Zastępca Wójta - Roman Jaworski, Przewodniczący Rady Gminy - Bogusław Uziej oraz Dyrektor GOKiS - Janusz Cieśla.

Po występie miejscowe KGW zaprosiło cały zespół na pyszny poczęstunek.

GOKiS