10  maja klasy I–III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie miały okazję poznać i zwiedzić dwa ciekawe miejsca. Już o ósmej rano pod szkołę w Kruszynie podjechał autokar, którym najmłodsi uczniowie udali się do Bolesławca

Pierwszy przystanek naszej wyprawy znajdował  przy ulicy Górne Młyny 1. Tam swoją siedzibę ma Zespół Szkół Mechanicznych. Przed budynkiem placówki czekali już na dzieci panowie, którzy, jak się za chwilę okazało, byli naszymi przewodnikami po szkole. Po krótkim powitaniu każda z klas udała się na zwiedzanie. Nikt z uczestników wycieczki nie spodziewał się, że tego dnia będzie mógł zobaczyć tak fascynujące miejsca. Jednym z nich była wizyta w kopalni. Okazało się, że w szkole znajduje się chodnik i wyrobisko niczym w prawdziwej kopalni. Dowiedzieliśmy się, że zostały po to stworzone, by uczniowie mogli zdobyć zawód technika górnictwa podziemnego.

Dzieci z Kruszyna zwiedziły jeszcze pracownie, w których znajdowały się najnowocześniejsze maszyny wykorzystywane w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W nich uczniowie mogą zdobywać zawód technika mechanika. Największą radość sprawiła możliwość uruchomienia skonstruowanego przez młodzież z technikum automatycznego urządzenie do robienia baniek mydlanych oraz sterowane  pojazdy. Dowiedzieliśmy się, że w tej szkole można także zdobyć zawód technika pojazdów samochodowych. Zwiedziliśmy więc stację diagnostyczną pojazdów i pracownie, w których można poznać w szczegółach zasady działania poszczególnych urządzeń znajdujących się w autach. Nasi starsi koledzy uczący się w Zespole Szkół Mechanicznych odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy w Polsce i za granią, dzięki którym mogą bardzo dobrze przygotować się do pracy w nauczanych zawodach. Serdecznie podziękowaliśmy za miłe przyjęcie i z żalem opuszczaliśmy bardzo gościnne progi szkoły.

Drugim miejscem, które tego dnia zwiedziliśmy była Powiatowa Straż Pożarna w Bolesławcu. Naszym przewodnikiem był pan Paweł Nowak (tatuś naszego kolegi Błażeja z klasy III B). Pan Paweł w ciekawy sposób opowiedział nam o bardzo odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Mogliśmy zobaczyć nowoczesne wozy, zasiąść w szoferce jednego z nich. Dzieci przymierzały ubrania, w których strażacy udają się na akcje, zakładały hełmy, butle z powietrzem. Dużą radość sprawiła możliwość uruchomienia węża strażackiego i polewanie wodą. Czas mijał szybko. Serdecznie podziękowaliśmy za gościnę i …..trzeba było wrócić do szkoły.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów z klasy I, IIIA i III B.

ZSP Kruszyn