Po raz pierwszy w otoczeniu zieleni, na terenach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie odbył się Piknik „Na Ludową Nutę”. Przez kilka ostatnich lat impreza ta, poświęcona zespołom ludowym, działającym w Gminie Bolesławiec odbywała się w kruszyńskim Domu Ludowym. Formuła ta jednak ewaluowała i tak z koncertu zrobił się piknik. Imprezę, zorganizowaną 12 maja, rozpoczął barwny, rozśpiewany korowód, który przeszedł uliczkami Kruszyna. 

Tymczasem na zielonej łączce już oczekiwała mała, zaimprowizowana scena, której naturalną dekoracją były zielone krzaki i pola. Jako pierwsi zaprezentowali się podopieczni Elżbiety Tor z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Maluchy pokazały zebranym taneczne zabawy śląskie, a nieco starsi koledzy oberka. Bardzo oryginalny pokaz taneczny wykonała młodzieżowa grupa ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, wprawiając zebranych w zachwyt. Zatańczyli i zagrali teatralnie fragment obrzędów Nocy Świętojańskiej, za co otrzymali gromkie brawa. 

Po nich na scenie usłyszeliśmy Zespół Śpiewaczy z Ocic, który w tym roku będzie obchodził jubileusz 40-lecia, a jest od lat kierowany przez Edwarda Braszkę. Stare, dobre piosenki spotkały się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. Zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej swoim oryginalnym repertuarem odbiega nieco od ludowych utworów i przez to jest rozpoznawalny nie tylko w naszej gminie. Instruktorem zespołu jest Romuald KardzisZespół Śpiewaczy z Żeliszowa, pod czujnym okiem Mariana Konecznego, przez ostatnie lata przeszedł wiele zmian i słychać to w ich piosenkach, które z wielkim powodzeniem przeplatają zabawne dowcipy. Tego dnia swoje tańce i piosenki zaprezentowała także najstarsza grupa ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, która rozruszała publiczność, zapraszając do wspólnego walca. Nie mogło zabraknąć także Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, który tego dnia postawił przede wszystkim na polski repertuar. Wspomagani gromkimi brawami wykonali jeszcze kilka utworów na bis. Kierownikiem „Jutrzenki” jest Bogdan Razik, chórmistrzem Zofia Michalska, zaś kapelmistrzem Zdzisław Maniak.

Każdemu z zespołów Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy - Bogusławem Uziejem wręczyli podziękowanie za całoroczną pracę. Po części scenicznej zespoły przeszły obok ogniska i tam odbyła się następna część imprezy. Wspólne śpiewanie, żarty i ognisko – to wszystko przyczyniło się do większej integracji zebranych zespołów.

Piknik „Na Ludową Nutę” to nie tylko tańce i śpiewy, ale także powrót do starych zabaw. Obok muzycznej łączki na oddzielonym placu pracownicy GOKiS prowadzili zabawy dla dzieci: gry w kapsle, gry w klasy, skoki na dużej skakance. Po licznej grupie bawiących się dzieci było widać, że stare, zapomniane zabawy okazały się „strzałem w dziesiątkę”. 

O oprawę kulinarną imprezy zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Kruszyna. Dziękujemy wszystkim członkom zespołów za ich ciężką, całoroczną pracę i mamy nadzieję, że będą dalej kontynuować swoją artystyczną działalność.

GOKiS