W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu, w środowe przedpołudnie 18 kwietnia, odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I - III.

Konkurs recytatorski to dla słuchaczy spotkanie z pięknym słowem, siłą przekazu, a dla występujących na scenie okazja, aby zaprezentować swój talent, podzielić się tym, co w duszy gra…

Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonała pani dyrektor - Beata Sasak. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczestników ze szkół Gminy Bolesławiec. Uczniowie z przejęciem i wielkim zaangażowaniem recytowali zwrotki dobrze wszystkim znanych wierszy. Można było usłyszeć m.in. kultową "Lokomotywę”, "Zosię Samosię”, "Rzepkę”. Konkursowy repertuar to nie tylko klasyka. Recytowane były również utwory współczesnych autorów- Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej czy Natalii Usenko. Wszystkie występy były nagradzane wielkimi brawami.

Konkursy mają to do siebie, że trzeba wyłonić zwycięzcę. Trudnego zadania podjęła się komisja, w której zasiadły panie: Katarzyna Pranić - przewodnicząca jurorów, polonistka, autorka książki pt. "Ela-Sanela” (II nagroda w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren), instruktorka warsztatów literackich i teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu, Elżbieta Armata - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół w Osiecznicy, Grażyna Wężyk - pracownik Publicznej Biblioteki w Kruszynie. Uczestnicy oczarowali jury świeżością interpretacji, temperamentem i znakomitą pamięcią.

Werdyktem komisji I miejsce przyznano Magdalenie Witwickiej (uczennicy p. Joanny Czaplickiej) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie, która recytowała wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. II miejsce zajęła Laura Kapuścińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach (opiekun p. Renata Buciak), która zaprezentowała utwór Doroty Gellner pt. "Zły humorek”. III miejsce zdobył Łukasz Biernacki (uczeń p. Krystyny Auguściak) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu, który przedstawił tekst Adama Mickiewicza pt."Przyjaciele”. Ponadto przyznano wyróżnienia dla Liliany Pawlikowskiej (uczennicy p. C. Kołacz) ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej oraz Annie Szal (opiekun p. M. Nowińska) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźniku. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki, a zwycięzcy - nagrody książkowe.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz rodzicom za pracę włożoną w przygotowanie dzieci do występów, szanownej komisji za niełatwe decyzje, a także Radzie Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu za pomoc finansową przy organizacji Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

Mamy nadzieję, że zainaugurowany, a raczej reaktywowany konkurs stanie się wydarzeniem cyklicznym i będzie ciekawym urozmaiceniem w dobie "skomputeryzowanej rzeczywistości” dla naszych dzieci.

Sylwia Dopierała