10 kwietnia dzieci z Przedszkola Publicznego w Żeliszowie wybrały się na wycieczkę do Fabryki Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu. Podczas wizyty zwiedzały całą pracownię ceramiki oraz poznały proces wytwarzania wyrobów ceramicznych.

Przedszkolaki mogły zobaczyć jak formuje się glinę, w jaki sposób odbywa się jej suszenie, zdobienie, szkliwienie i na końcu wypalanie. Poznały pracę i zawód ceramika oraz zdobnika, który zajmuje się profesjonalnym wzornictwem wpływającym na końcowy efekt wizualny wytworzonego przedmiotu.

Główną atrakcją, a zarazem fantastyczną zabawą okazały się warsztaty ceramiczne. Każdy uczestnik otrzymał filiżankę, na której za pomocą rozmaitych stempelków i pędzli mógł zaprojektować wzór własnego naczynia. Zajęcia były okazją do rozwijania zdolności manualnych oraz przyczyniły się do zwiększania wrażliwości artystycznej.

Wszystkie naczynia poddane zostały szkliwieniu oraz były wypalone w piecach. Cała grupa otrzymała na pamiątkę własnoręcznie ozdobione filiżanki. Na zakończenie pani przewodnik oprowadziła nas po przepięknej galerii i opowiedziała o zastosowaniu gliny w domu, przemyśle i sztuce.

Dzieci wspaniale spędziły czas. Mogły zobaczyć na własne oczy oraz poznać zmysłami sztukę ręcznego tworzenia, zrozumieć w przyjazny sposób technologię produkcji ceramiki i zaznajomić się z nowo poznanym zawodem. Wszystko złożyło się na niezwykle pouczający i interesujący wyjazd.

Jagoda Depka