Za nami pierwszy półfinał III Turnieju Wsi Gminy Bolesławiec. Tym razem 8 kwietnia w sali konferencyjnej w Kruszynie w szranki stanęły cztery drużyny: Bożejowice-Rakowice, Brzeźnik, Kruszyn i Łaziska.

Pierwszą konkurencją było origami modułowe, w którym po dwie osoby z każdej drużyny miały za zadanie złożyć z kolorowego papieru jak najdłuższy mur i bezkonkurencyjne w tym okazały się przedstawicielki Brzeźnika. Ciekawym powrotem do dzieciństwa okazało się następne zadanie, jakim był rebus. W większości drużyny poradziły sobie z tym nad wyraz szybko. W przeciwieństwie do poprzedniej długa okazała się następna konkurencja, jaką było wkręcanie butelek do korków, przyczepionych na tablicy. Tutaj różnicą dwóch sekund wygrały Bożejowice-Rakowice. Największą wiedzą muzyczną w teście „Przeboje lat 60-tych” wykazały się Łaziska, uzyskując aż 9 na 10 punktów. Dobrą zabawą dla wszystkich drużyn był tzw. „Sniper”, gdzie trzeba było za pomocą lin przenieść dziewięć drewnianych klocków z hakami. Najlepszy czas w tej konkurencji miało sołectwo Bożejowice-Rakowice. Nie tylko konkursem, ale także kabaretową rozrywką była „Parada oszustów”, w której w aktorskie role wcielili się: Alicja Wiaderna, Agnieszka Faltyn oraz Krzysztof Mosiądz. Każdy z nich z wielkim przekonaniem wyjaśniał trudne pojęcie, ale tylko jedna z osób mówiła prawdę. Zadaniem zawodników było odkrycie, które osoby tę prawdę mówiły. W następnym zadaniu trzeba było odbić z własnego podrzutu piłkę siatkową do obręczy. Pełen komplet punktów powędrował do Kruszyna, bo to właśnie oni wykorzystali wszystkie szanse. Umysłową rozrywkę zapewniło przedstawicielom drużyn „Sudoku”, najszybciej rozwiązane przez Brzeźnik. Trochę kłopotów miały drużyny przy układaniu wielkich, nietypowych puzzli z kartonu i tutaj przodował Kruszyn. Ostatnią konkurencją były rozgrywki szachowe, gdzie zdecydowanie najlepszy był zawodnik z Łazisk, który wygrał wszystkie mecze.

I tak po dziesięciu konkurencjach okazało się, że najwięcej punktów (31) zdobył Kruszyn i Bożejowice-Rakowice (29) i to właśnie oni będą reprezentować swoje sołectwa w finale.

W przerwie dla zawodników i widzów grała kapela Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca "Jutrzenka", a nad poprawnością konkurencji czuwała komisja w składzie: Maria Strojek, Jadwiga Nawrocka i Andrzej Szwedo.

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/ s w Kruszynie.

GOKiS