21 marca cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym uroczyście przywitała początek kalendarzowej wiosny. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych oraz wszystkich klas zorganizowali tego dnia dzieciom ciekawe zabawy i konkursy.

Uczniowie klas IV-VI przywitali wiosnę, biorąc udział w wielu różnorodnych konkursach rozgrywanych w sali gimnastycznej szkoły. Takie rozwiązanie pozwoliło na przywitanie kolejnej pory roku, mimo iż za oknami nadal nie było można jej odczuć.

Obchody I Dnia Wiosny dla klas starszych zorganizowane zostały przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego - Panią Martę Zubal-Girtler oraz nauczyciela przyrody - Pana Łukasza Surusa. Współorganizatorem jednego z konkursów byli także uczniowie klasy siódmej.

Konkurs „Parada oszustów”, którego pomysłodawczynią i główną prowadzącą była Sabina Ozga - uczennica kl. VII, był główną zabawą tego dnia. Konkurs ten dotyczył wiadomości na temat wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jego formuła była nietypowa i bardzo ciekawa, przez co szybko przypadła wszystkim do gustu. Osoba prowadząca odczytywała pytanie, po czym troje uczniów klasy siódmej (Aleksandra Balińska, Weronika Biała i Piotr Częstochowski) w bardzo przekonujący sposób prezentowali trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna, a uczniowie klas IV-VI mieli 30 sekund na wspólne wybranie tej właściwej.

W międzyczasie odbywały się także inne konkursy, do których uczniowie przygotowali się wcześniej. Odbyły się prezentacje wiosennych transparentów i kolorowych strojów, wykrzyczane zostały wiosenne okrzyki, uczniowie wyrecytowali ułożone przez siebie wierszyki o wiośnie, a także zaśpiewali samodzielnie ułożone piosenki o wiośnie do melodii znanych piosenek.

Jedną z konkurencji było również przebranie wybranej osoby z klasy za Marzannę - symbol odchodzącej zimy. Zadanie to wykonywały po 3 osoby z każdej klasy w czasie rozgrywania „Parady oszustów”. Do dyspozycji uczniów była bibuła, brystol i stare gazety, więc konkurencja wymagała dużej pomysłowości i sprytu, ale jak się później okazało, wszystkie grupy doskonale sobie poradziły.

Rywalizacja klas podczas obchodów I Dnia Wiosny była skrupulatnie oceniana przez jury, a jej wyniki na zakończenie zaprezentowała Pani Renata Balińska-Piecyk. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy piątej, wyprzedzając o 2 pkt. klasę czwartą i szóstą, które ex aequo zajęły drugie miejsce.

Zgodnie z naszą szkolną tradycją na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali od organizatorów paczuszki ze słodyczami i szczęśliwi wrócili na lekcje.

Dziękuję wszystkim uczniom za olbrzymie zaangażowanie, a w szczególności uczniom klasy VII za pomoc w organizacji konkursu „Parada oszustów”.

Łukasz Surus