5 kwietnia w Teatrze Starym odbyła się konferencja, podczas której Starosta Bolesławiecki - Karol Stasik odebrał symboliczny klucz od Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego oraz Wicestarosty Złotoryjskiego - Wandy Grabos.

Powiat bolesławiecki został Dolnośląską Stolicą Kultury, co oznacza, że powiat oraz gminy, w tym Gmina Bolesławiec, pokazywać będą to, z czego słyną. W ramach projektu zrealizowanych zostanie cykl 15 imprez, w tym Bałkańska Festa w Bolesławicach i Festyn Kresowo-Kapuściany w Żeliszowie.

Cykl zakłada organizację wydarzeń o różnorodnym charakterze, odnoszących się do tradycji regionalnych, angażujących lokalnych artystów oraz podkreślający wyjątkowość powiatu bolesławieckiego w skali regionalnej, ogólnopolskiej oraz europejskiej.

Wydarzenia w ramach ww. cyklu:

 1. Majowy Ludowy Zawrót Głowy - Gmina Warta Bolesławiecka - spotkanie integracyjno-kulturalne związane z przybyciem na ziemie Dolnego Śląska ludności z terenów kresów wschodnich, ziemi bukowińskiej i bośniackiej.
 2. Tydzień z Powiatem - Powiat Bolesławieckim - coroczne święto powiatu współorganizowane z jednostkami Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, stowarzyszeniami oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami. Jest skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu i jednocześnie ukłonem w stronę najbardziej zaangażowanych społecznie, sportowo i kulturalnie.
 3. Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej - Miasto Bolesławiec - cykliczna jednodniowa impreza, której ideą jest pielęgnowanie tradycji kultury bałkańskiej bliskiej licznym mieszkańcom Bolesławca.
 4. 60-Lecie Instytucji Kultury w Gromadce - Gmina Gromadka - celem imprezy jest wyeksponowanie bogatych walorów kulturowych gminy, wyeksponowanie wartości  i tradycji kultywowanych przez  wielokulturowe społeczeństwo, które zamieszkało na Ziemiach Odzyskanych po II wojnie światowej.
 5. Dni Gminy Osiecznica - Święto Gminy Osiecznica
 6. Bałkańska Festa - Gmina Bolesławiec - odbywa się tradycyjnie w czerwcu i gromadzi głównie tych, których korzenie sięgają Bałkanów. Jest to okazja do zaprezentowania się lokalnych zespołów folklorystycznych. Rokrocznie na zaproszenie Wójta Gminy Bolesławiec – gościmy również zespół z tamtych regionów. Dodatkowo, przez dwa dni poprzedzające Festę, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Wszystkie są bezpłatne.
 7. Festyn Kresowo-Kapuściany - Gmina Bolesławiec - to prężnie rozwijająca się impreza, łącząca pamięć o pochodzeniu mieszkańców Żeliszowa z tradycjami ich obecnego miejsca zamieszkania.
 8. Międzynarodowy Plener Ceramiczno - Rzeźbiarski - Miasto Bolesławiec - bolesławiecki plener, to najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i zagranicy.
 9. Bolesławieckie Święto Ceramiki - Miasto Bolesławiec - impreza cykliczna, która w tym roku odbędzie się po raz 24. BŚC odbywa się zawsze w przedostatni weekend sierpnia ( w tym roku 15-19.08) i trwa pięć dni. Impreza nawiązuje do tradycji ceramicznych Bolesławca i jest znana w Polsce, Europie i na świecie. 
 10. Święto Wrzosu - Gmina Gromadka - to impreza cykliczna organizowana od 12 lat. Od rana we wsi Borówki funkcjonują stanowiska z produktami lokalnymi (miody, rękodzieło). W programie: rajd rowerowy, występy artystyczne, a wszystko to w zgodzie z naturą...
 11. Gminne Dożynki - Gmina Osiecznica - impreza cykliczna, mająca na celu kultywowanie tradycji  święta plonów i obrzędowości dożynkowych np. wicie wieńców dożynkowych, wystawy płodów rolnych oraz maszyn i urządzeń rolniczych naszych przodków.
 12. Jarmark Garncarski „Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą” - Gmina Nowogrodziec - nawiązuje do tradycji rękodzielniczych związanych z miastem. Podczas dwudniowego święta, co roku odwiedzający mają możliwość zapoznania się z twórczością lokalnych miejscowych zakładów ceramicznych. 
 13. Dzień Seniora - Gmina Osiecznica - impreza cykliczna, na którą zapraszane są wszystkie zespoły folklorystyczne oraz soliści, którzy prezentują swoją twórczość śpiewaczą mieszkańcom Gminy Osiecznica.  W ich repertuarze są pieśni ludowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gospodarze podczas uroczystości upamiętniają ich osiągnięcia oraz akcentują jubileusze istnienia.
 14. Konferencja zamykająca - Powiat Bolesławiecki - impreza towarzysząca odbywająca się w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości. W ramach konferencji odbędzie się podsumowanie cyklu imprez wpisujących się w Dolnośląską Stolicę Powiatu, w połączeniu z występem chórów.

Karolina Wieczorek