Dożynki Gminne – odbywają się zawsze na przełomie sierpnia i września. Są świętem wszystkich rolników oraz podziękowaniem za żniwa. Podczas dożynek prezentowane są misternie wyplecione dożynkowe wieńce, które rokrocznie zdobywają wysokie laury na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Dożynki są także okazją do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji – w ich trakcie organizowane są konkursy, występy artystyczne i koncerty.

Festa w Bolesławicach – odbywa się tradycyjnie w czerwcu i gromadzi głównie tych, których korzenie sięgają Bałkanów. Jest to okazja do zaprezentowania się lokalnych zespołów folklorystycznych. Rokrocznie na zaproszenie Wójt Gminy Bolesławiec – gościmy również zespół z tamtych regionów. Dodatkowo, przez dwa dni poprzedzające Festę, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Wszystkie są bezpłatne.

Festyn Kresowo-Kapuściany w Żeliszowie – to prężnie rozwijająca się impreza, łącząca pamięć o pochodzeniu mieszkańców Żeliszowa z tradycjami ich obecnego miejsca zamieszkania.

Festyn Pierogowy w Dąbrowie Bolesławieckiej - cykliczna impreza gromadząca fanów domowych pierogów. Każdego roku odbywa się w Dąbrowie Bolesławieckiej, a odbywa się pod koniec maja. Oprócz niezapomnianych wrażeń kulinarnych organizatorzy dbają także o dobrą zabawę - konkursy dla publiczności czy występy artystyczne.

Bałkańskie Święto Pity w Lipianach -  odbywa się na początku września i gromadzi w Lipianach smakoszy pity w różnych wariantach - na słono i słodko. Chętni mogą zaopatrzyć się w pitę z dynią, z mięsem, z serem i dynią, z jabłkami, z truskawkami - a to tylko niektóre z proponowanych smaków. Jest to też okazja do wspólnej zabawy.

Wieczór Tradycji Bożonarodzeniowych w Łaziskach - cykliczna impreza odbywająca się w grudniu w Łaziskach, podczas której Mieszkańcy spotykają się, by wspólnie kolędować oraz podzielić się opłatkiem. Dodatkowo odbywają się warsztaty kulinarne, wokalne oraz plastyczne - można spróbować swoich sił w tworzeniu bożonarodzeniowych ozdób, pieczeniu pierniczków, lepieniu pierogów czy śpiewaniu pastorałek. Całość wieńczy wspólna wigilia.

Pieszy Rajd po Gminie Bolesławiec - to atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu dla aktywnych. Przewiduje ona przejście wyznaczonej przez organizatorów trasy, wiodącej przez teren gminy. Fantastyczna forma rozrywki dla wszystkich bez względu na wiek. Całość kończy ognisko.

Konkurs na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne w Bożejowicach - odbywająca się od 17 lat impreza, skierowana do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu bolesławieckiego. Tego dnia KGW prezentują najsmaczniejsze potrawy wielkanocne oraz palmy, a Mieszkańcy gminy mogą wziąć udział w konkursach plastycznych o tematyce wielkanocnej.

Maraton Układania Puzzli MAUPa - jedyna taka impreza w Polsce, podczas której 4-osobowe drużyny mają za zadanie ułożyć obrazek, składający się z 1500 elementów. Impreza odbywa się zawsze pod koniec lutego i cieszy się ogromną popularnością. Zwycięża ta drużyna, która dopasuje wszystkie puzzle jako pierwsza.

Szczegółowe informacje oraz terminy tych, a także innych wydarzeń, organizowanych na terenie Gminy Bolesławiec, znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.