Dożynki Gminne – odbywają się zawsze na przełomie sierpnia i września. Są świętem wszystkich rolników oraz podziękowaniem za żniwa. Podczas dożynek prezentowane są misternie wyplecione dożynkowe wieńce, które rokrocznie zdobywają wysokie laury na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Dożynki są także okazją do wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji – w ich trakcie organizowane są konkursy, występy artystyczne i koncerty.

Festa w Bolesławicach - Festiwal Kultury Południa Europy – odbywa się w pierwszą niedzielę czerwca i gromadzi głównie tych, których korzenie sięgają Bałkanów. Jest to okazja do zaprezentowania się lokalnych zespołów folklorystycznych. Rokrocznie na zaproszenie Wójt Gminy Bolesławiec – gościmy również zespół z tamtych regionów. Dodatkowo, przez dwa dni poprzedzające Festę, organizowane są wydarzenia towarzyszące. Wszystkie są bezpłatne. Od kilku lat każda kolejna edycja Festy skupia się na jednym, wybranym państwie, którego kulturę przybliża - za nami już Festa Chorwacka oraz Festa Bośniacka.

Kino Plenerowe - w okresie wakacyjnym zapraszamy naszych Mieszkańców na wspólny seans pod gwiazdami. Tego dnia niepotrzebne są bilety - za to polecamy zabrać ze sobą kocyki. Wydarzenie jest cykliczne i odbywa się w różnych miejscowościach Gminy.

Festyn Kresowy w Żeliszowie – to prężnie rozwijająca się impreza, łącząca pamięć o pochodzeniu mieszkańców Żeliszowa z tradycjami ich obecnego miejsca zamieszkania. 

Festyn Pierogowy w Dąbrowie Bolesławieckiej - cykliczna impreza gromadząca fanów domowych pierogów. Każdego roku odbywa się w Dąbrowie Bolesławieckiej pod koniec maja. Oprócz niezapomnianych wrażeń kulinarnych organizatorzy dbają także o dobrą zabawę - konkursy dla publiczności czy występy artystyczne.

Klasyki na start - wrześniowe wydarzenie, które rokrocznie odbywa się w Kruszynie i gromadzi fanów zabytkowych pojazdów. Każda  edycja motoryzacyjnego święta przyciąga wielu pasjonatów zarówno aut klasycznych, jak i zabytkowych. Na scenie prezentują się artyści, a stoiska gastronomiczne dbają o podniebienia odwiedzających.

Jarmark Bożonarodzeniowy - cykliczna impreza odbywająca się w grudniu w Kruszynie. Podczas Jarmarku najmłodsi mają możliwość skorzystania z bezpłatnych atrakcji oraz co najważniejsze - spotykają się z Mikołajem. Na scenie prezentują się wykonawcy, śpiewający kolędy i pastorałki. Cały plac przy GOKiS-ie wypełniają stoiska wystawców, u których zakupić można świąteczne przysmaki, upominki czy bożonarodzeniowe drzewka. 

Pieszy Rajd po Gminie Bolesławiec - to atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu dla aktywnych, która organizowana jest dwa razy do roku - w edycji wiosennej oraz jesiennej. Przewiduje ona przejście wyznaczonej przez organizatorów trasy, wiodącej przez teren gminy. Fantastyczna forma rozrywki dla wszystkich bez względu na wiek. Całość kończy ognisko.

Konkurs na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne w Bożejowicach - odbywająca się od lat impreza, skierowana do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu bolesławieckiego. Tego dnia KGW prezentują najsmaczniejsze potrawy wielkanocne oraz palmy, a Mieszkańcy Gminy mogą wziąć udział w konkursach plastycznych o tematyce wielkanocnej.

Maraton Układania Puzzli MAUPa - jedyna taka impreza w Polsce, podczas której 4-osobowe drużyny mają za zadanie ułożyć obrazek, składający się z 1500 elementów. Impreza odbywa się zawsze pod koniec lutego i cieszy się ogromną popularnością. Zwycięża ta drużyna, która dopasuje wszystkie puzzle jako pierwsza.

Rajd Rowerowy po Gminie Bolesławiec - wydarzenie dla fanów jazdy na rowerze. Podczas każdej edycji uczestnicy mają do przejechania określoną trasę, a każdy z nich otrzymuje koszulkę oraz specjalny pakiet startowy. Podczas wydarzenia na miejscu startu i mety odbywają się również konkursy i pokazy sprawnościowe.

Konkursu na Najpiękniejszy List Pisany Odręcznie - ogólnopolski konkurs, który organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych. Każdego roku podawane są tematy listów. Dodatkowo jury ocenia walory kaligrafii.

Szczegółowe informacje oraz terminy tych, a także innych wydarzeń, organizowanych na terenie Gminy Bolesławiec, znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.