19 marca członkowie Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca "Jutrzenka" winszowali swojemu Koledze z okazji 80. rocznicy urodzin. Adam Świątek jest jednym z najstarszych i jednym z najdłuższym stażem w Zespole.

W liście gratulacyjnym, oprócz zdrowia, życzono wielu jeszcze rozśpiewanych i tanecznych lat. Nie mogło zabraknąć śpiewu. Jutrzenkowa kapela  zagrała piosenki z przekroju kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. W specjalnej dedykacji  instruktorki i aranżerki Zofii Michalskiej znalazła się piosenka Danas jes porodzien dan (Dzisiaj Twych Urodzin Dzień). Jubilat śpiewał, a w oczach zakręciły się łzy.   

Droga życiowa Adama Świątka wiodła z byłej Jugosławii  (Bośni) do powiatu bolesławieckiego. Jak przyznaje, od najmłodszych lat był związany z ludowym amatorskim ruchem artystycznym. Od 1947 roku należał do młodzieżowego szkolnego zespołu ludowego w Bolesławicach, a następnie od 1955 r. przeszedł  do "głównej" Jutrzenki. Sam mówi, że dzięki śpiewnej tradycji w domu rodzinnym - od kołyski zna wszystkie dawne piosenki bośniacko-serbsko-chorwackie. Podczas obchodów 70-lecia działalności Jutrzenki 7 października 2017 r. otrzymał odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Helena Strzelczak

fot. Alicja Laskowska