Już po raz 17. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu bolesławieckiego spotkały się, by stanąć w szranki rywalizacji w Konkursie na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne i Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną.

32 Koła spotkały się 17 marca na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, by zaprezentować swoje wydania wielkanocnych potraw. I tak pomieszczenie wypełniły smakowite zapachy pieczonych mięs, żurków oraz ciast. Była to sygnał do działania dla komisji oceniającej potrawy w składzie Grażyna Wężyk, Zdzisław Miziniak oraz Jolanta Lewicka .

Wcześniej jednak gospodynie, czyli Olga Burdyna – Przewodnicząca Powiatowego KGW powitała wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękowała Kołom, które zdecydowały się zaangażować i przygotować swoje popisowe dania. A tych w tym roku było aż 32.

Przed degustacją przyszedł czas na nagrodzenie konkursowych jajek wielkanocnych, które oceniała komisja w składzie Krystyna Grela,  Maria Strojek oraz Marzena Nawojczyk. I tak w kategorii 12-15 lat Konkursu na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną zwyciężyła Marta Szymula z Brzeźnika, natomiast wyróżnienia trawiły do Jakuba Wieczorka z Kraśnika Górnego i Kamila Mosorki z Brzeźnika. W kategorii 16 lat i powyżej I miejsce przyznano Annie Jasińskiej z Kraśnika Górnego, II miejsce – Halinie Weiss z Trzebienia oraz Renacie Weiss ze Starej Olesznej, a III miejsce – Barbarze Warmus z Łąki. W kategorii tej przyznano również wyróżnienia, które otrzymali Sylwia Polańska z Żeliszowa, Wioletta Ziembikiewicz- Konefał z Kraśnika Dolnego, Monika Wiktor z Rakowic, Małgorzata Mierzwa z Kraśnika Górnego, Zofia Andres z Kraśnika Górnego i Gabriela Mierzwa z Kraśnika Górnego. Nagrodzone prace oglądać można było w głównej sali.

Zanim rozstrzygnięto rywalizację smaku, przyszedł czas na życzenia, które przekazali Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski, Starosta Bolesławiecki - Karol Stasik, Wójt Gminy Gromadka - Dariusz Pawliszczy oraz Wójt Gminy Warta Bolesławiecka - Mirosław Haniszewski.

Po nich przyszedł czas na ogłoszenie wyników. I miejsce w Konkursie na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne zajęło KGW Dąbrowa Bolesławiecka. Pokonało one KGW Zebrzydowa i KGW Raciborowice. III miejsce zajęło KGW Ocice, KGW Kraśnik Dolny i KGW Wartowice. Pozostałe Koła otrzymały wyróżnienia.

Oceniono także Palmy Wielkanocne, które stworzyły Koła i tu bezkonkurencyjne okazały się KGW z Żeliszowa, Raciborowic, Kraśnika Dolnego, Łazisk i Łąki. Palmy oceniały Alicja Krzyszczak i Laura Słocka-Przydróżna.

Ogromne podziękowania należą się gospodarzom tegorocznej edycji Konkursu, którymi było w tym roku KGW z Jurkowa

Karolina Wieczorek