Maraton Układania Puzzli zwany potocznie MAUPą to już tradycja, która w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu sięga 13 lat. A miłośników tej niełatwej rozrywki nie brakuje.W ostatnią sobotę lutego entuzjaści puzzli spotkali się w Kruszynie.

Błyskawicznie zapełnia się lista drużyn, zgłoszonych do udziału w maratonie. Czteroosobowe grupy układają puzzle od późnego popołudnia do…skutku. I bywa, że układanie kończy się późno w nocy, a nawet nad ranem. 

W tym roku wzór okazał się na tyle łatwy i układnie nie trwało do rana. W tym roku między sobą współzawodniczyły: „RZEP”, „Grupa Pościgowa”, „Drużyna Nie Na Żarty”, „Puzzlomaniaki”, „Wesoła Czwórka”, „Drużyna Es”, „Może Być Problem”, „AnieLi”, „Dream Team”, „Quatro Ragazze” oraz „Okrol”.

Sygnał do startu rozpoczął wystrzał ze startera i drużyny ruszyły „do boju”… Mało optymistycznie wyglądały góry puzzli złożone z 1500 malutkich elementów, ale zawodnicy pełni optymizmu rozpoczęli dopasowywanie i układanie obrazka, którym w tym roku okazał się kościół w górach nad strumieniem.

W historii maratonu 10 razy pierwsze miejsce zdobywała „Grupa Pościgowa” i w tym roku także nie było inaczej, a właściwie było – bo dziewczyny: Bożena Wieczorek, Agnieszka Kołodziej, Karolina Wieczorek i Natalia Kołodziej pobiły swój życiowy rekord 2 godziny, 26 minut, 40 sekund i 14 setnych sekundy.

II miejsce wywalczyła warszawska grupa „RZEP” czyli Rodzinny Zespół Entuzjastów Puzzli z czasem 03:18:31.68, zaś III miejsce z czasem – 03:44:23.35 – „Drużyna Nie Na Żarty”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom XIII Maratonu Układania Puzzli „MAUPa” i zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w następnym roku (od 1 grudnia). Imprezą towarzyszącą była Noc w bibliotece, którą opiszemy w osobnym materiale. Ogromne podziękowania należą się także naszym sponsorom firmie „Castor” z Krakowa – producenta świetnych puzzli Castorland.

Beata Widera 
fot. Tomasz Fleszar oraz GOKiS