Tłusty Czwartek kojarzy się nam głównie z pączkami, faworkami i dogadzaniem naszemu podniebieniu. Tego dnia pozwalamy sobie na więcej niż zwykle – wszak Wielki Post za pasem, więc wielka uczta jest jak najbardziej na miejscu. Ale ponieważ nie samym chlebem człowiek żyje, szkoła w Bożejowicach postarała się tego dnia o ucztę „dla ucha i ducha”. Były nią niewątpliwie występy dzieci na III Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „Cantus linguam docet”.

Imprezę rozpoczęła klasa III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, która pod kierunkiem swojej wychowawczyni, pani Aleksandry Frątczak, wystąpiła w roli gospodarzy. Zaśpiewali poza konkursem, a ich piosenka, „Old MacDonald”, rozładowała nieco atmosferę napięcia wśród uczestników. Dbanie o dobre samopoczucie młodych wykonawców należało również do zadań konferansjerów, Mateusza Różnickiego i Bartosza Pindusa z klasy VI, którzy z właściwą sobie swadą i poczuciem humoru wprowadzali słuchaczy w tematy kolejnych utworów.

Trzydzieści dziewięcioro uczestników ze wszystkich szkół gminnych walczyło o podium na tyle skutecznie, że Jury zmuszone było przyznać miejsca ex-aequo w obu kategoriach: klasy I-III oraz IV-VII. Jurorki: Agata Kozicka – nauczycielka j. niemieckiego, Małgorzata Szydłowska – nauczycielka j. angielskiego i francuskiego i Beata Widera – ekspert muzyczny, były miło zaskoczone wysokim poziomem tegorocznego konkursu. Młodzi wokaliści sięgali po ambitne utwory takich wykonawców jak Celine Dion, Rihanna, Imagine Dragons czy Michał Szpak.

W kategorii klas I–III pierwsze miejsce przypadło Aleksandrze Kędzierskiej z klasy III w Kruszynie, dzięki pięknemu wykonaniu „Beauty and the Beast”. Drugie miejsce zajęły dwa zespoły: pierwszoklasistki z Kraśnika Dolnego, które zaśpiewały „Ich möchte eine Banane” oraz trzecioklasistki z Trzebienia, które wykonały „Im Laden”. W skład pierwszego zespołu weszły: Nina Nowak, Aleksandra Mrozik, Julia Mosorka, Jagoda Burzmińska i Julia Greniuk. Drugi zespół reprezentowały: Emilia Zawrotniak, Julia Bachusz, Emilia Dembkowska, Amelia Cawrycz i Oliwia Śliwkiewicz. Miejsce III przyznano Abigail Stawickiej z kl. II w Dąbrowie Bolesławieckiej, za nastrojowy przebój „Can you feel the love tonight?”. Jury wyróżniło też Bartosza Wójcika z klasy II w Trzebieniu, za niemieckie wykonanie piosenki „La cucaracha”.

W kategorii klas IV-VII bezsprzecznie pierwsze miejsce zajęła Milena Uznańska z Kruszyna. Uczennica klasy szóstej oczarowała wszystkich dźwięcznym, aksamitnym głosem w piosence „You raise me up”. Drugie miejsce zajęły ex-aequo Jagoda Kurowska (Bożejowice, kl. VII) oraz Martyna Bachusz (Trzebień, kl. VII). Jagoda zaśpiewała „How far I’ll go”, a Martyna „Stay with me”. Trzecie miejsce przypadło Klaudii Pali, uczennicy klasy VII w Kruszynie, która przygotowała “Stay” Rihanny. W tej kategorii wiekowej Jury przyznało dwa wyróżnienia. Zasłużyła na nie Julia Nowacka z Bożejowic (kl. VII) oraz zespół z Żeliszowa w składzie: Łukasz Szymański (kl. V), Amelia Tobiasz (kl. VI), Bartosz Sołowiej (kl. VII) i Dominika Lech (kl. III). Julia śpiewała „That’s the way it is” Celine Dion, a dzieci z Żeliszowa „In der Weihnachtsbäckerei”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Bolesławiec, wydawnictwo PWN oraz Pearson.

Kinga Palczewska