W świątecznej, bożonarodzeniowej oprawie, w Sylwestrową niedzielę, 31 grudnia, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” zakończył obchody Jubileuszowego Roku 2017. Uroczysty koncert kolęd i pastorałek wraz z udziałem w Eucharystii miał miejsce w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu przy ul. Ceramicznej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. To w tym Kościele rozpoczęła się historia „Jutrzenki” na Ziemi Bolesławieckiej, to w tej parafii funkcjonowała jako chór kościelny. 

Msza św. została zamówiona przez członków Zespołu w intencjach: za założycieli i byłych członków Zespołu oraz o błogosławieństwo i potrzebne łaski dla aktualnej społeczności „Jutrzenki”. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jerzy Adamczewski.

W świątecznym koncercie muzycy stworzyli niezwykły akompaniament tradycyjnego wykonania kolęd i pastorałek, który rozpoczął się jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. „Jutrzenka” śpiewała na tzw. Wejście, podczas całej Eucharystii i po zakończeniu Mszy św. Podczas Eucharystii – na Podniesienie została wykonana „Intrada”, zagrana na trąbce solo przez Bogusława Błażejewskiego.  Podczas koncertu chórowi „Jutrzenki” akompaniowała kapela Zespołu pod kierownictwem Zdzisława Maniaka. Instrumentem wiodącym był akordeon, na którym grał Bogdan Razik. Brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło „Jutrzence” i przypomina o kultywowaniu muzycznej tradycji.

Koncertem i uczestnictwem we Mszy św. członkowie Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka” śpiewem i muzyką wyrazili wdzięczność założycielom i starszym kolegom Zespołu, którzy już odeszli, a dzięki którym Zespół mógł po prostu działać.

Przebieg uroczystości miał wyjątkowy charakter, a koncert  kolędowy „Jutrzenki” zgromadzeni nagrodzili aplauzem. 

Helena Strzelczak