W piątkowy wieczór, 1 grudnia, w sali konferencyjnej w Kruszynie odbył się finał Konkursu na Najpiękniejszy LIST Pisany Odręcznie. Konkurs, który odbywa się już jedenasty rok z rzędu ma zasięg ogólnopolski, a zainteresowanie jest z roku na rok coraz większe. 

Tegoroczna edycja zachęciła do napisania listów ponad 700 osób z całego kraju. Najmłodsza kategoria wiekowa 10-12 lat pisała na temat swoich ulubionych wakacji, a pozostałe dwie kategorie wiekowe próbowały się znaleźć w temacie „Los zawsze daje drugą szansę”.

Jurorami konkursu byli pisarze i poeci ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, który współpracuje z GOKiS-em przy organizacji wydarzenia już siedem lat. I tak po długiej i pracochłonnej ocenie Róża Czerniawska- Karcz, Katarzyna Chabowska i Rafał Podraza postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia:

I kategoria wiekowa /10-12 lat/

 1. nagroda – Zuzanna Hajduga, Racibórz
 2. nagroda – Maksymilian Żukowski, Bolesławiec
 3. nagroda – Wiktoria Stępczyńska, Stargard
 • WYRÓŻNIENIA - Zuzanna Turska (Kołobrzeg), Zuzanna Preis (Tychy), Kasjana Gliniecka (Choszczno), Sonia Szczotka (Gliwice), Maja Wójtowicz (Bolesławiec). 

II kategoria wiekowa /13-15 lat/

 1. nagroda – Aleksander Krzyżanowski, Bydgoszcz
 2. nagroda – Julia  Wojtkowiak, Wolsztyn
 3. nagroda – Faustyna Klęczar, Osiek
 • WYRÓŻNIENIA - Anna Sternalska (Krzeszowice), Daria Sieroszewska (Szczedrzyk), Krzysztof Szostek (Parzęczew) 

III kategoria wiekowa /16 lat i więcej/

 1. nagroda - Danuta-Romana Słowik, Stargard
 2. nagroda - Dorota Nowakowska de Abreu e Castro, Kleczew
 3. nagroda – Ewa Wawoczny, Racibórz
 • WYRÓŻNIENIA - Andrzej Zawadzki (Łbiska), Stanisława Wojciechowska-Soja (Malbork), Małgorzata Nowak (Orchowo), Katarzyna Szopa (Bolesławiec), Andrea Patrycja Czasak (Warka) 

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uwagę jury zwróciły listy z walorami kaligrafii napisane piórem, starannym, czytelnym pismem, zgodnie ze wszystkimi regułami kaligrafii. I tak w kategorii I były to: Zuzanna Preis z Tych oraz Julia Smolarek (Skidzin/Przecieszyn); w kategorii II: Faustyna Klęczar z Osieka oraz Dominik Chlastawa z Bolesławca, a w kategorii III: Ewa Wawoczny z Raciborza i Aneta Wolska z Lublina.

Tego pięknego wieczoru oprócz wręczenia nagród odbyło się także spotkanie autorskie z Różą Czerniawską – Karcz i Rafałem Podrazą pt. „Epicko i lirycznie”. Licznie przybyli widzowie byli oczarowani wspaniałym humorem i lekkością prowadzenia dyskusji. Choć wieczór chylił się ku końcowi ciężko było się wszystkim rozstać.

Imprezę uatrakcyjniły swoimi piosenkami dwie młode wokalistki: Magdalena Kusber i Gabriela Widera.

Głównym organizatorem wydarzeń był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera