Po raz pierwszy mieliśmy niebywałą okazję zaprezentować w Gminie Bolesławiec kolekcję porcelanowych lalek. Prawie 400 ślicznych eksponatów jest własnością Danuty Radzińskiej, która swoje hobby rozpoczęła stosunkowo niedawno – bo dopiero 6 lat temu. W piątkowy wieczór, 17 listopada, otworzyliśmy tę niecodzienną wystawę, na której nie zabrakło lalek w dawnych strojach z epoki. Przeważały lalki dziewczynki, ale nie zabrakło także postaci chłopców (38 sztuk).

Impreza rozpoczęła się przed drzwiami sali konferencyjnej, gdzie licznie zebranych gości przywitała córka kolekcjonerki – Marzena Nawojczyk. Po wejściu na salę rozpoczęło się zwiedzanie wystawy i w wielu miejscach słychać było okrzyki zachwytu. Najbardziej podobała się jedna z większych postaci – lalka anioł oraz dwie równie duże w pięknych, barokowych sukniach. Na wystawie nie zabrakło lalek z podświetlonymi elementami, lalek siedzących, stojących i leżących w zabytkowych wózeczkach. 

O oprawę artystyczną wystawy zadbały dzieci z pracowni plastycznej Krystyny Greli, które pokazały modę inspirowaną zabawkami oraz piękne piosenki. Przerywnikiem była także krótka bajka o zabawkach, przeczytana przez Grażynę Wężyk. Całości dopełniły nastrojowe walce, podczas których można było znów oglądać lalki, z czego widownia skwapliwie skorzystała.

Dziękujemy serdecznie Pani Danucie Radzińskiej za udostępnienie takiej pięknej kolekcji. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera