Codziennie niemal miliard ludzi cierpi z powodu głodu wynika z najnowszego raportu The Global Hunger Index 2016. Głównymi przyczynami głodu na świecie są wojny, katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne wywołujące susze i powodzie , słabo rozwinięte rolnictwo i chroniczne ubóstwo, a także dyskryminujące najbiedniejsze społeczeństwa reguły rynkowe. Głód najbardziej dotyka dzieci. Nie rosną, chorują, umierają w bólach i otępieniu ( na świecie co 6 sekund z głodu umiera jedno dziecko - Raport FAO).

Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna, która od 1998 roku odżywia dzieci w polskich szkołach, rozszerzyła swoje działania i prowadzi program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej i  Bliskiego Wschodu organizując między innymi kampanię dla szkół „Świat bez głodu” . W tym roku PAH  organizuje pomoc żywnościową dla potrzebujących mieszkańców i mieszkanek Irackiego Kurdystnau przemieszczających się do prowincji Ibril, Dohuk i Suleymaniyah.

Dzieci, nauczyciele oraz rodzice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu nie pozostali obojętni na apel PAH i przyłączyli się do akcji. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami ustalił plan działań.  Przygotowana została gazetka ścienna oraz prezentacja na temat problemu głodu dla klas IV-VII. Na godzinach wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia oraz gry terenowe wg scenariuszy PAH „Żywność dla wszystkich”. Każda klasa wykonała plakat poruszający kwestię głodu i pomocy potrzebującym. Dzieci z klasy IV, omawiając kwestie żywienia ilościowego i jakościowego przygotowały zdrowe sałatki owocowe. W celu zebrania funduszy dla głodujących na okres akcji została utworzona „kawiarenka globalna”, w której uczniowie sprzedawali własne wypieki. Udało się nam zebrać kwotę 370 złotych, które zostały przekazane na konto PAH.

Dobrze odżywione dzieci są nadzieją dla przyszłych pokoleń – są zdrowsze i lepiej się uczą, dzięki temu w przyszłości mają szansę zapewnić sobie i innym godne warunki życia. Uczniowie z Trzebienia już o tym wiedzą.

Jolanta Jung, Ewa Parzygnat, Anna Charewicz