Piątkowe popołudnia, 27 października, było ważną datą dla mieszkańców Starej Olesznej z sołtysem – Mieczysławem Goleńskim na czele. Tego dnia bowiem przekazany do użytku został nowo wybudowany obiekt, który służyć ma lokalnej społeczności.

Symboliczne przekazanie kluczy do Domu Ludowego poprzedziło podziękowanie, złożone na ręce Radosława Kubika – Prezesa Zakładu Instalacji Sanitarnych i Gazowych, który był wykonawcą prac. Jak podkreślił Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski otwarcie to miało się odbyć już wcześniej, jednak porzucenie budowy przez pierwszego wykonawcę oraz związane z tym formalności, a także proces wyłonienia nowego wykonawcy sprawiły, że nowy obiekt w Starej Olesznej powstał dopiero teraz. Jak zapewniają jednak sami mieszkańcy – warto było czekać. Nowoczesny Dom Ludowy posiada salę widowiskową ze sceną, kuchnię z odpowiednim zapleczem oraz przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo powstały magazynki i toalety zewnętrzne, parkingi, a obiekt wyposażony jest w klimatyzację i wentylację.

Po przekazaniu kluczy sołtysowi przyszedł czas na program artystyczny – na początku wystąpił Kabaret Retro z Trzebienia a po nim – zespół Metafora, wykonujący utwory mieszkańca wsi – Ryszarda Adama Gruchawki. Był to także czas, kiedy można było zwiedzić obiekt, obejrzeć film o Starej Olesznej czy wystawę, ukazującą m.in. fotorelację z powstania Domu Ludowego.

Gospodarze przygotowali także poczęstunek – szwedzki stół uginał się pod ciężarem smakołyków, a jak zaznaczył Wójt – Dom Ludowy oraz przygotowanie jego otwarcia jest dobrym znakiem do powstania we wsi Koła Gospodyń Wiejskich. W związku z tym, że KGW w Starej Olesznej jeszcze nie ma, prezenty i upominki niezbędne w każdym takim obiekcie na ręce sołtysa przekazali sołtys Trzebienia – Małgorzata Zoryło, sołtys Trzebienia Małego – Maria Rosińska oraz sołtys Kozłowa – Olga Kocur. Nadszedł także czas na ostatnią atrakcję, czyli występ tutejszego zespołu rockowego.

Zabawa potrwała do późnych godzin wieczornych.

Karolina Wieczorek