Tegoroczna wiosenna edycja zajęć edukacyjnych pod hasłem: „Woda źródło życia czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii” zakończyła się ogromnym sukcesem dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźniku.

Od nowego roku szkolnego dzieci mogą korzystać ze źródełka wody pitnej, której montaż zapewniło PWiK w Bolesławcu. Uroczystego otwarcia dokonali Prezes Zarządu PWiK w Bolesławcu – Pan Józef Król i Dyrektor ZSP w Brzeźniku – Pani Małgorzata Cołokidzi wraz z utytułowanymi uczniami. Pierwszy łyk źródlanej wody miał zaszczyt zaczerpnąć zdobywca pierwszej nagrody – Jakub Durda.

Urządzenie było główną nagrodą w konkursie finałowym spotkań edukacyjnych,  które przygotowały bolesławieckie wodociągi. W klasyfikacji zespołowej uczniowie naszej szkoły: Jakub Durda i Rafał Herbut zajęli dwa pierwsze miejsca. W tym roku PWiK rozszerzyło formułę konkursu o plakat promujący picie wody z kranu. W tej części uczniowie klasy III również zwyciężyli. Największe podziękowania w przygotowaniu pracy plastycznej należą się uczennicy Ninie Relidze.

Podczas spotkań terenowych obejmujących oczyszczalnię ścieków w Bolesławcu oraz ujęcie wody na ul. Modłowej uczniowie mogli dowiedzieć się skąd mamy wodę w kranie, jaki jest proces oczyszczania ścieków, jak z osadów ściekowych produkuje się energię elektryczną.  Wycieczkę po obiektach PWiK poprzedzał wykład urozmaicony eksperymentami i dyskusją pomiędzy uczestnikami. Akcja, którą od kilku lat prowadzi PWiK jest słusznym przedsięwzięciem podnoszącym istotę świadomości ekologicznej dzieci oraz zachęcającą do picia wody z kranu.

Akcja edukacyjna „Woda źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii” jest dofinasowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Gminę Bolesławiec oraz Gminę Miejską Bolesławiec.

Monika Nowińska