Wygrana Nowej Wsi na Dożynkach Wojewódzkich oznaczała, że miejscowość i ich wieniec zostały reprezentantami województwa dolnośląskiego podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, które odbyły się 16 i 17 września. Do Spały poza grupą wieńcową pojechał Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej pod wodzą Elżbiety Tor.

Krajowe Dożynki wystartowały w sobotę. W ten właśnie dzień odbył się Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP, czyli rywalizacja, do której mieszkańcy Nowej Wsi przygotowywali się od Dożynek Wojewódzkich. Rywalizacja grup wieńcowych polegała nie tylko na ocenie wieńca. Punktowany był także sposób prezentacji grupy wieńcowej oraz ośpiewanie wieńca, którym zajął się nasz gminny zespół. Do grupy z Gminy Bolesławiec dołączył dobrze znany mieszkańcom gminy były  Ambasador Bośni i Hercegowiny - Duśko Kovaćevic wraz z małżonką. Ostatecznie wieniec uplasował się tuż za podium, bo na IV miejscu. To kolejny ogromny sukces, który jest zasługą grupy wieńcowej.

W niedzielę nasza delegacja wzięła udział w uroczystej Mszy Św. w Kaplicy Polowej AK wspólnie z parą prezydencką. W trakcie jej trwania poświęcone zostały wieńce. Po zakończeniu ceremonii para prezydencka wręczyła dyplomy grupom wieńcowym. Następnie Korowód ruszył na stadion i tam przyszedł czas na Ceremoniał Dożynkowy, w którym  sołectwo Nowa Wieś miało możliwość zaprezentowania się podczas telewizyjnej transmisji. 

Okazję do spotkania z Prezydentem – Andrzejem Dudą oraz jego małżonką miał również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz Zastępca Wójta – Roman Jaworski, ponieważ para prezydencka zwiedzała Miasteczko Regionów i odwiedziła stoisko Województwa Dolnośląskiego.

Nowa Wieś to kolejna miejscowość Gminy Bolesławiec, która reprezentowała nasze województwo w Spale. Przypomnijmy – wcześniej, również z sukcesami, w Dożynkach Prezydenckich wzięły udział reprezentacje Kraśnika Dolnego, Ocic i Żeliszowa.

Karolina Wieczorek

fot. Urząd Gminy i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego