Pita to potrawa o nieskomplikowanym składzie. Wszystko niby naturalne, składników mało, a jednak nie uświadczysz jej w sklepie czy nawet w restauracji. A jeżeli już to nie taką, którą można zjeść na Bałkańskim Święcie Pity w Lipianach.

W niedzielę, 3 września, na boisku sportowym zebrało się wielu miłośników tego specjału. Należy także zaznaczyć, że Bałkańska Pita z Lipian niedawno trafiła na listę produktów tradycyjnych, a to ogromne wyróżnienie dla Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych, którymi przewodniczy Alicja Janiec.

Pitę można było zjeść tak na słodko jak i na słono, a powodzeniem cieszyły się jedne i drugie. Nadzienie tradycyjne to przede wszystkim dynia, ale na przestrzeni lat dopasowano je też do gustów kulinarnych współczesnych ludzi. Dlatego na stołach pojawiły się także pity ze szpinakiem i fetą, z mięsem mielonym i ziemniakami, z serem, jabłkami i jeszcze wiele innych.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: specjalnie dla nich pokaz strażacki zorganizowali strażacy z OSP z Trzebienia, za co im serdecznie dziękujemy. Tego dnia odbyło się także kilka konkursów, a najważniejszym z nich był ten na Najsmaczniejszą Pitę z Dynią. I tak trzy pierwsze miejsca zajęli kolejno: Grażyna Kuśnierz, Renata Mochnacz i Dagmara Janicka.

Niedzielny festyn to nie tylko jedzenie, ale także muzyka. Jako pierwszy wystąpił zespół „Vitre moi”, który zaprezentował dwa bloki chorwacki i grecki. Dla miłośników muzyki ludowej wystąpił Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” i Zespół Śpiewaczy z Ocic. Swoim pięknym głosem zaśpiewała kilka piosenek Eliza Sondaj i jej występ oraz ulewny deszcz zakończył imprezę. Najwytrwalsi zostali jeszcze przy ognisku, które mimo deszczu cały czas się paliło.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, Sołectwo Lipiany oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera