Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę sierpnia w Gminie Bolesławiec odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku gospodarzem był Brzeźnik, a biorący udział w Święcie Plonów mogli oglądać 25 wieńców.

Delegacje 24 wsi z terenu Gminy Bolesławiec wraz z wieńcami przyjechały na boisko sportowe już przed południem. Wszystkich witał Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Bolesławiec – Bogusławem Uziejem. W tym czasie Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec” podczas przejścia przez Brzeźnik dawała znak do rozpoczęcia uroczystości.

 

Kiedy delegacje zajęły już miejsca a ich wieńce ustawiono obok sceny – rozpoczęła się Msza Dożynkowa. W intencji rolników modlili się ks. Stanisław Kusik – Dziekan Dziekanatu Bolesławiec Zachód, ks. Krzysztof Słabicki – Dziekan Dekanatu Nowogrodziec, ks. Andrzej Kryłowski – Dziekan Dekanatu Bolesławiec Wschód oraz ks. Zenon Wnuk – Proboszcz tutejszej parafii. Nie mogło również zabraknąć hymnu.

 

Kiedy prowadzący – Beata Widera i Olgierd Poniźnik – przywitali wszystkich gości, głos zabrał Wójt Gminy, który mówił przede wszystkim o trudach pracy rolników oraz w ciepłych słowach zwrócił się do mieszkańców wsi, którzy bez chwili wahania zdecydowali się podjąć organizacji Dożynek. Następnie wspólnie z sołtys wsi i jednocześnie Radną Rady Gminy – Krystyną Wójtowicz dali sygnał do rozpoczęcia Święta.

Tym samym gospodarze przeszli wspólnie w Dożynkowym Korowodzie, prezentując swój wieniec. Na ręce Wójta Starostowie - Alina Zarembecka i Sebastian Nieradka złożyli bochen chleba, a włodarz gminy obiecał, dzielić nim sprawiedliwie.

Zanim przyszedł czas na artystyczną część Dożynek nagrodzono także rolników, wyróżnionych medalami „Zasłużony dla Rolnictwa”. Medale przekazali Zofia Czernow – Poseł na Sejm RP, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Wójt – Andrzej Dutkowski. Odznaczenia odebrali Robert Wilk, Alojzy Wilk, Paweł Wilk, Piotr Pająk, Jan Pająk, Władysław Jasiński (wszyscy mają pola w Brzeźniku) oraz Piotr Zeszutek (Mierzwin) i Józef Stec (Nowa Wieś).

To jednak nie koniec ważnych wydarzeń. Tym razem przyszedł czas na strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźniku. Za ich ofiarną walkę z żywiołem ognia i siłami natury, w dowód uznania za ratowanie zdrowia, życia i mienia ludzi w obliczu wypadków, katastrof oraz różnych zdarzeń losowych na ręce Prezesa OSP w Brzeźniku – Jana Kulczyckiego wręczono akt przekazania samochodu. Kluczyki do nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Mercedes-Benz wręczyli Wójt Gminy, st. bryg. Adam Konieczny - Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu oraz Zdzisław Rzewuski – Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze na ręce Andrzeja Sokalskiego – Naczelnika tutejszej OSP oraz Kamila Burdzy – kierowcy.

 

Artystyczną część Święta rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Nie zabrakło także konkursów i zabaw dla publiczności, w których uczestnicy musieli wykazać się znajomością zwierząt gospodarskich, celnością oraz umiejętnościami technicznymi.

Rozstrzygnięto również Konkurs na Najpiękniejszą Dekorację Dożynkową. Komisja konkursowa zdecydowała, że najpiękniejszą dekorację, stworzoną z naturalnych materiałów wykonała Katarzyna Zioła. II miejsce zajął Edward Rzeźwicki, a III - Brygida Matyjewicz. W tym roku przyznano również IV miejsce (Elżbieta Rejman i Stanisław Matyjewicz) oraz V miejsce (Marcelina Wieczorek i Jakub Wieczorek). Poznaliśmy również zwycięzców konkursu organizowanego przez KRUS oraz Konkursu „Kwiaty Polne” dla najmłodszych.

W międzyczasie delegacje rozpoczęły przyznawanie punktów za wieńce. Po podliczeniu okazało się, że ich zdaniem ten najpiękniejszy powstał w Kraśniku Dolnym. Po raz pierwszy nie przyznano trzeciego miejsca natomiast dwa drugie zajęły Nowa Wieś i Żeliszów.

Około 19.00 na scenie dożynkowej pojawiła się długo wyczekiwana gwiazda – zespół CLASSIC. Grupa zagrała swoje największe przeboje porywając do zabawa tłumnie zgromadzoną pod sceną publiczność. Zespół, obchodzący w tym roku jubileusz istnienia, otrzymał w ramach prezentu ceramiczny wazon z herbem gminy z rąk Zastępcy Wójta - Romana Jaworskiego oraz sołtys i starościny.

 

Dożynki zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Karolina Wieczorek