Szlakiem grodów i zamków” to tytuł projektu, w którym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźniku bierze udział wraz ze szkołą z Mniszka. Projekt jest kontynuacją współpracy między szkołami nawiązanej podczas poprzednich projektów. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Realizując zaplanowane działania, 10 maja uczniowie klasy IV i V wzięli udział w spotkaniu z zaprzyjaźnioną szkołą z Mniszka. Na naszych gości z Czech czekała cała społeczność szkolna, witając ich piosenkami w kilku językach i śpiewając hymn Unii Europejskiej. Miłym zaskoczeniem były słowa jednej z uczennic skierowane do małych Czechów w ich ojczystym języku. Po obejrzeniu budynku szkolnego, wyruszyliśmy w ciekawą trasę wycieczki mającą na celu przybliżenie zabytków i historii naszego regionu.

Odwiedziliśmy zamek w Grodźcu, późnogotycką budowlę, położoną na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu. Dzieci z Polski i Czech miały okazję zapoznać się z jego historią i architekturą, zwiedzając go wraz z przewodnikiem. Drugim punktem programu był Gród Średniowieczny w Brzeźniku. Mieliśmy okazję przenieść się w odległe czasy naszych przodków, zobaczyć jak żyli, mieszkali i jakich używali narzędzi. Każdy z uczestników wziął udział w warsztatach, przybliżających ówczesne życie i spróbować sił mieląc zboże w kamiennych żarnach, piekąc własnoręcznie zrobione podpłomyki lub poznać tajniki pracy na krosnach.

Po pracy był czas na zabawę. Dla zacieśnienia więzi polsko-czeskich rozegraliśmy szereg konkurencji sprawnościowych. Przeciąganie liny czy wyścigi na kilkuosobowych nartach dostarczyły wielu emocji i dobrej zabawy. Były też okazją do nawiązania przyjaźni i prób pokonywania barier językowych.

Takie też są nadrzędne cele projektu, które przyświecały nam na etapie jego planowanie i realizacji. Zacieśnianie współpracy transgranicznej, kształtowanie tolerancji wobec osób odmiennych kulturowo to także ważne założenia, które staraliśmy się realizować. W atmosferze wzajemnego poszanowania dzieci miały okazję aktywnie spędzić czas oraz zobaczyć ciekawe miejsca co, być może zachęci je do dalszego zgłębiania wiedzy o regionie. Zawarte znajomości będą miały okazję się rozwinąć, gdyż we wrześniu wybierzemy się z wizytą do szkoły w Mniszku, która chcąc odwdzięczyć się za wspólnie spędzony czas, zaprasza nas do Czech. Tam również poznamy kilka kart z historii naszych południowych sąsiadów.

Anna Socha

Polsko-czeskie działania w ramach kolejnego projektu rozpoczęteLOGA.jpeg