Tegoroczne wakacje dzieci i młodzież z gminy Bolesławiec spędziły w nadmorskiej miejscowości – Pogorzelica. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kruszynie znalazł przytulny ośrodek o wdzięcznej nazwie „Komandor”. Miła obsługa, pyszne jedzenie (szwedzki stół) i pokoje z balkonami spodobały się wszystkim kolonistom. Kierownikiem pierwszego turnusu, który liczył 106 uczestników, była Pani Grażyna Wężyk.

Panie: Mariola Kojder, Agnieszka Domańska i Jagoda Urban były wychowawczyniami grup chłopców, natomiast Panie: Małgorzata Malinowska, Monika Petelska, Joanna Mackieło, Katarzyna Wężyk i Beata Cieśla opiekowały się grupami dziewcząt. Każdy z czternastu dni obfitował w niespodzianki. Stałym punktem programu kolonijnego były lubiane przez wszystkich gry i zabawy integracyjne. Do najpopularniejszych należały: „Świrobieg”, „Parada oszustów”, „Ratowanie jajka”, „Blondyni – bruneci” czy też „Podchody”.

Najwięcej emocji wzbudził „Chrzest kolonijny”, którego chyba najbardziej obawiali się rodzice. Jednak nasi koloniści dzielnie i z uśmiechem na twarzy przeszli przeszkody przygotowane przez starsze grupy i na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy. Trudny wybór mieli przed sobą uczestnicy „Randki w ciemno”. Po wielu pytaniach wybierali odpowiednich kandydatów, a potem na ślubnym kobiercu przysięgali sobie miłość i wierność (na czas trwania kolonii). W tym roku do „Ślubów kolonijnych” przystąpiło aż 16 par. Pary młode wraz z druhnami i świadkami tłumnie uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości, a  przyjęcie weselne, sponsorowane przez Panią kierownik, odbyło się w lodziarni.

Koloniści wykazali się pomysłowością i wielką odwagą prezentując swoje umiejętności w konkursach „Mam talent”, czy też przygotowując oryginalne stroje na „Pokaz mody kolonijnej”. Oprócz śpiewów, tańców i występów sportowych, miały miejsce liczne pokazy akrobatyczne, które wzbudziły największe słowa uznania. Swoją kreatywność i nowatorskie podejście do tematu wykazali uczniowie z gminy Bolesławiec projektując niecodzienne stroje w kategoriach: postacie z gier komputerowych, bajkowi bohaterowie i moda plażowa przyszłości. Mimo kapryśnej pogody bawiliśmy się doskonale. Na dyskotekach obowiązywały najnowsze trendy muzyczne i tańce integracyjne. Nasi koloniści świetnie opanowali kroki tańca hobbitów, belgijskiego, skrzypka i innych. Długo wyczekiwanym momentem był wyjazd do Kołobrzegu, gdzie zwiedziliśmy zabytki tego miasta oraz przeżyliśmy rejs statkiem. Wielką frajdą okazał się pobyt w parku wodnym „Milenium”. Gdy pogoda dopisywała, korzystaliśmy z kąpieli morskich pod czujnym okiem ratowników. Budowaliśmy także rzeźby z piasku i podziwialiśmy wyjątkowe zachody słońca. Oprócz codziennych zabaw i konkursów organizowanych na terenie ośrodka, widzieliśmy wiele ciekawostek w pobliskim Niechorzu. Zapierające dech w piersiach widoki podziwialiśmy z latarni morskiej. Zwiedziliśmy także Muzeum Minerałów. Koloniści chętnie wzięli udział w pokazie cyrku „Szok”.

Pierwszy turnus zorganizowany przez GOKiS obfitował w tym roku w wiele atrakcji i wrażeń. Wszyscy uczestnicy konkursów i rozgrywek sportowych byli nagradzani.  Wróciliśmy do domu bogatsi w nowe doświadczenia i przyjaźnie.

Agnieszka Domańska