Pierwsza niedziela czerwca to tradycyjnie już dzień, w którym wszyscy fani bałkańskich klimatów oraz dobrego jedzenia zjeżdżają do Bolesławic. To właśnie tu odbywa się bowiem Bałkańska Festa, na której bawiliśmy się już po raz trzynasty.

Zaczęło się tradycyjnie od nawiązania do bałkańskich korzeni – w tym roku były to tak zwane „rozmowy na targu”, a tak naprawdę – wspomnienia reemigrantów. Potem przyszedł czas na sygnał do zabawy - „Ajde Jano” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz innych kapel rozbrzmiał na boisku sportowym. Jest to serbski utwór, wyrażający tęsknotę za radosnym życiem i tańcem. Był to także znak do powitania gości, wśród których znaleźli się m. in. Ambasador Bośni i Hercegowiny – Duško Kovaćevic, Ranko Tomović – Konsul Honorowy Republiki Serbii, Jacek Gunther-Ślaski – Konsul Honorowy Bośni i Hercegowiny, Jelena Marković-Krstić – Radca Ambasady Republiki Serbii oraz wielu innych. W tym roku zadaniem gospodarzy było zakręcenie chustką, co zrobił Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz sołtys Bolesławic – Andrzej Kosior. Mimo iż rozpoczęcie miało wyglądać bardziej spektakularnie, co skutecznie uniemożliwiła pogoda, to wspólny występ do „Ajde Jano” zrobił ogromne wrażenie na zebranych.

Nadeszła pora na to, by ożyła scena. Zadbali o to członkowie Veselin Masleša – czyli Gwiazda Festy. Zespół, który już w piątek skradł serca mieszkańców gminy podczas koncertu w Brzeźniku i tym razem pokazał na co go stać – perfekcyjny taniec, ekspresja wykonania oraz głosy, których pozazdrościła im niejedna obecna na Bałkańskiej Feście osoba. Zespół zaprezentował się na scenie dwukrotnie, za każdym razem

Po nim wystąpili Zespół Śpiewaczy Ocice, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół Niespodzianka, Kapela Herbutów, Zespół Nasza Biesiada oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. W trakcie występów, mimo kapryśnej pogody, przed sceną rozpoczęła się zabawa.

Tradycją już stało się wspólne zdjęcie gości, zespołów oraz reemigrantów, które powstało także w tym roku. Przedstawiciele ambasad oraz inni goście otrzymali z rąk Wójta Gminy – Andrzeja Dutkowskiego pamiątkę z tegorocznej Festy – drewnianą szkatułkę z tajemniczą zawartością.

Tegoroczna Bałkańska Festa była wyjątkowa i wzruszająca, ponieważ kończy się kadencja Ambasadora Duško Kovaćevic, który przez wielu nazywany jest przyjacielem Festy. Był to więc czas pożegnań, ale i zapewnień, że przyjedzie jeszcze na niejedną Festę do Bolesławic. Z ust dyplomatów padło wiele ciepłych słów o tym, jak głośno i jak dobrze mówi się o naszej gminnej imprezie poza granicami kraju. Goście chwalili Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice, za ich otwartość i gościnność oraz powtarzali, że atmosfera przyjaźni jest wizytówką Bałkańskiej Festy.

Rozstrzygnięto także konkurs „Miłosne wspomnienia” oraz loterię fantową a na zakończenie imprezy wystąpił zespół Vitre Moi. Chętni tradycyjnie mogli spróbować swoich sił w warsztatach robienia pity, organizowanych przez Lipiany – Wioskę Smaków oraz Koło Gospodyń Wiejskich Bożejowice-Rakowice i napić się prawdziwej, parzonej kawy. O ucztę dla podniebienia zadbały niezawodne panie z KGW Bolesławice, które serwowały smakowite potrawy.

Do późnych godzin wieczornych trwało jeszcze biesiadowanie oraz zabawa taneczna.

Karolina Wieczorek