Bałkańska Festa już w najbliższą niedzielę. Jednak już dziś ruszyły wydarzenia jej towarzyszące, które rozpoczął koncert zespołu Veselin Masleša.

W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźniku zebrali się ci, którzy Gwiazdę Bałkańskiej Festy chcieli zobaczyć już wcześniej. A ta nie zawiodła. Blisko 40-osobowa grupa, pochodząca z Banja Luki pokazała publiczności to, z czego jest znana w Bośni i Hercegowinie – perfekcyjnego i ekspresyjnego wykonania tańców ludowych oraz mocnych i melodyjnych głosów. Veselin Masleša zrobił także coś, co zaskoczyło publiczność – porwało zebranych do wspólnego tańca. Początkowo nieśmiałość wzięła górę, ale po chwili parkiet sali wypełnił się szczelnie. Podobnie jak miejsca przeznaczone dla oglądających, których zabrakło już przed rozpoczęciem się koncertu.

Występ trwał ponad godzinę, a na zakończenie został nagrodzony ogromnymi brawami. Ale nie tylko nimi – Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski złożył na ręce kierownika zespołu – pana Nemanja Knežević upominek z lokalnym, ceramicznym akcentem. Wszyscy członkowie zespołu otrzymali drobne prezenty. Gości doceniła również sołtys wsi Brzeźnik – Krystyna Wójtowicz, która przekazała kierownikowi zespołu ręcznie wykonany, unikalny upominek. Podobnymi gestami odwdzięczyli się goście.

Występ Veselin Masleša nie był jedynym tego wieczoru – specjalnie dla przyjezdnych swoje umiejętności zaprezentowały dzieci, które na co dzień ćwiczą w Domu Ludowym w Brzeźniku pod czujnym okiem Marioli Łyszczarz. Przedstawiły one układy taneczne oraz zaśpiewały piosenki.

Dziękujemy wszystkim, zaangażowanym w przygotowanie koncertu oraz ugoszczenie zespołu.

Jednocześnie zapraszamy jutro na Bieg po Wspomnienia, który już o 11.00 rozpocznie się w Krępnicy oraz Wspólne przy ogniu muzykowanie w Kruszynie, przy Hotelu Europa od godz. 20.00.

Bałkańska Festa odbędzie się tradycyjnie w niedzielę na boisku sportowym w Bolesławicach, a atrakcji nie zabraknie. Zapraszamy!

Karolina Wieczorek