27 maja w Ocicach uroczyście obchodzono jubileusz 70-lecia istnienia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Była to okazja do podziękowania tym, którzy każdego dnia narażają życie i zdrowie, by nieść pomoc potrzebującym.

Zanim wszyscy strażacy oraz zaproszeni goście spotkali się na placu przed Domem Ludowym w Ocicach w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ocicach odbyła się Msza Święta w intencji strażaków. Wzięły w nim udział także poczty sztandarowe, które następnie przemaszerowały na miejsce uroczystości. Pochód zamykał wóz ratowniczo-gaśniczy, który od niedawna jest do dyspozycji strażaków.

Przed Domem Ludowym dowódca uroczystości – druh Łukasz Musiał złożył raport druhowi Zbigniewowi Bożęckiemu – Prezesowi Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bolesławcu o gotowości pododdziałów do uroczystości 70-lecia powstania OSP w Ocicach. Rangę uroczystości  podkreśliło podniesienie flagi i odtworzenie hymnu Związku OSP RP. W imieniu gospodarza – druha Prezesa Zdzisława Piwowarskiego przywitano przybyłych gości. W gronie tym znalazł się Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, druh Henryk Leśków – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Aleksander Marek Skorupa – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przedstawiciele samorządu powiatu bolesławieckiego, Komendy Powiatowej PSP w Bolesławcu, władze samorządu gminnego, sponsorzy oraz inni zaproszeni goście.

Chyba najważniejszym dla strażaków punktem uroczystości było oficjalne przekazanie kluczyków do wozu ratowniczo-gaśniczego przez Marszałka Województwa – Cezarego Przybylskiego oraz Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego na ręce druha Stanisława Purpura – Naczelnika OSP w Ocicach oraz druha Marcina Krzeszowca – kierowcy OSP w Ocicach. Minutą ciszy uczczono zmarłych strażaków, ludzi wspierających działalność jednostki OSP, a także strażaków, którzy stracili życie w ostatnim czasie w akcjach pożarniczo-ratowniczych w Polsce.

Jubileusz był także okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: dh Eugeniusz Nowak, dh Stanisław Purpur i dh Antoni Szuk. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bolesławcu odznaką Strażak Wzorowy zostali odznaczeni dh Łukasz Biegacz, dh Przemysław Chmielowiec, dh Mateusz Kopała oraz dh. Marcin Krzeszowiec. Pamiątkowe medale otrzymali również wszyscy zaproszeni goście, którzy zawsze wspierają strażaków w ich trudnej służbie.

Historię ocickiego OSP przybliżył druh Zdzisław Piwowarski, a zaproszeni goście na jego ręce przekazali liczne listy gratulacyjne oraz drobne upominki. Specjalne podziękowanie przekazane zostało Wójtowi – Andrzejowi Dutkowskiemu przez druha Stanisława Purpura, który tym samym podkreślił to, że Gmina Bolesławiec nieustannie wspomaga OSP.

Uroczystości zakończyło wspólne, pamiątkowe zdjęcie, a następnie goście przenieśli się do Domu Ludowego.

Małgorzata Wdowińska, Karolina Wieczorek