11 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej z Panią Joanną Jędrzejczyk – koordynatorem oraz Panią Dyrektor Lillą Liszcz mieli okazję odwiedzić swoich czeskich partnerów w szkole we Frydlant, skąd cała grupa uczestników projektu pn. „Taniec to kultura narodu” wybrała się na wspólną wycieczkę do Liberca.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali poczęstunek w plecakach oraz pamiątkowe smycze na klucze z logiem UE, Programu i ERN. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa i wsparcia Gminy Bolesławiec.

Pierwszym punktem programu była wizyta 36 uczestników w ZOO. Tego dnia towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, dzięki której dzieci miały okazję zaobserwować wszystkie zwierzęta mieszkające w libereckim zoo. Największym zainteresowaniem cieszyły się białe tygrysy, żyrafy, słonie, lew oraz rzadko spotykane czarne lemury. Atrakcją były zabawy z kozami i możliwość ich karmienia. Grupa z zachwytem obserwowała zwierzęta, fotografując je oraz siebie. Dzieci integrowały się ze sobą i rozmawiały wykorzystując swoje umiejętności językowe oraz gesty. Po krótkim czasie nawet nie był im potrzebny tłumacz, który dzielnie wspierał uczestników projektu.

Kolejnym punktem Polsko-Czeskiego spotkania było zwiedzanie Starego Miasta. Na tym etapie nieoceniony był nasz przewodnik – Pan Sławomir Stankiewicz, który swoimi opowieściami na temat historii i pięknych miejsc Liberca oczarował naszą grupę. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodność architektury, specyfikę tego ogromnego miasta oraz zabytkowe budowle min. ratusz, kamieniczki, dawną łaźnię, dominatę i strażnik 100-tyś. miasta oraz domy przysłupowe. Ostatnim punktem programu był spacer po czeskim cmentarzu, położonym w malowniczym miejscu, który był na wzgórzu miasta i wspólny obiad zjedzony w restauracji na Starym Rynku.

Pobyt w Libercu był niesamowitą przygodą, krótką, ale bardzo interesującą lekcją historii. Z uśmiechem na twarzy, obdarowani gadżetami pamiątkowymi uczestnicy zakończyli projekt, z niecierpliwością czekając na kolejne.            

Joanna Jędrzejczyk

Polsko-czeskie działania w ramach kolejnego projektu rozpoczęteLOGA.jpeg